Fundacja Kaisera Söze wydaje „Mirza Tarak”

Dzisiaj tj. 5 kwietnia 2016 roku nakładem lubelskiej Fundacji Kaisera Söze ukazał się pierwszy solowy album Olgierda Dokalskiego „Mirza Tarak”.

Dokalski znany do tej pory m.in z zespołów kIRk, Daktari, nor cold, Msza święta w Altonie, Warsaw Improvisers Orchestra daje na nim upust swoim kulturoznawczo-genealogicznym zainteresowaniom.

Artysta tak mówi o płycie: „Impulsem do nagrania „Mirza Tarak” była natrafienie na historię Jakuba z Murzów Buczackiego herbu Tarak, który powodowany wydarzeniami Konfederacji targowickiej odbył pod koniec XVIII wieku swój Hadżdż. Buczacki był jednym z nielicznych polskich Tatarów (pierwszym z Płd. Podlasia), którzy zdecydowali się wówczas na pielgrzymkę do Mekki. Co mnie w tej historii zainteresowało i dlaczego zdecydowałem się przełożyć ją na język muzyki – tych i innych pytań dotykam na płycie i dołączonym do niej tekście”.

Olgierd Dokalski – muzyk, kompozytor, improwizator. Trębacz samouk. Z wykształcenia cybernetyk, niedoszły antropolog kultury. Urodzony w Warszawie, rocznik ’83. Założyciel i lider czerpiącego z estetyk postrocka, folku i jazzowej awangardy kwintetu Daktari. W 2012 roku powołał do życia polsko-izraelsko-belgijski kwartet nor cold, z którym interpretował sefardyjskie pieśni z Bałkanów z początku XX wieku. Związany także z zespołami kIRk, Msza święta w Altonie, Warsaw Improvisers Orchestra i bootleg-labelem Circon Int. Z powyższymi projektami wydał osiem płyt m.in. w Multikulti Project, Asfalt Records oraz Requiem Records.

Olgierd-Dokalski

Płyta jest do kupienia w sklepie Serpent. Promuje ją utwór „Mizogin”Więcej o projekcie przeczytacie na stronie wydawcy.

Źródło: Fundacja Kaisera Söze
fot. Piotr Gruchała

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.