Jazz z Wami: Marita Albán Juárez & Paweł Kaczmarczyk

Krasnostawski Dom Kultury oraz „Jazz z Wami” zapraszają 11 lutego 2017 roku o godz. 18:00 do Sali Widowiskowej na koncert Marity Albán Juárez & Pawła Kaczmarczyka. Wstęp wolny!

Projekt powstał z inicjatywy Pawła Kaczmarczyka. Jest to hołd dla twórczości Elis Reginy – wokalistki i kompozytorki nurtu tropicalismo. Elis nagrała kilkadziesiąt płyt i była niezwykle popularna w Brazylii. Muzyka służyła jej do walki z rasizmem i klasizmem. Była aktywistką, której wolnościowe i feministyczne idee były niezwykle nośne w Ameryce Łacińskiej ubiegłego wieku. Elis Regina znana w świecie jazzu także dzięki swojej współpracy z Antonio Carlosem Jobimem i kultowej płycie „ Elis & Tom”.

jazz_z_wami

Muzycy zaprezentują twórczość Elis Reginy w składzie: Marita Albán Juárez- wokal, Paweł Kaczmarczyk – piano, Jose Manolo Albán Juárez – perkusja i Andrzej Święs – bass.

Marita Albán Juárez jest mistrzynią zarówno łagodnej bossa novy, jak i temperamentnego bolera ujętego w jazzowe ramy, a klimat, jaki stwarza na koncertach zawieszony jest gdzieś pomiędzy nostalgią a uśmiechem… Muzyka, którą wykonuje Marita tkwi w tradycji latynoamerykańskiej, nie tylko jazzowej, ale także ludowej. W jej żyłach płynie peruwiańska krew, a w głosie i interpretacjach słychać południowoamerykańską wrażliwość. Występowała na festiwalach „Warsaw Summer Jazz Days” i „Jazz na Starówce”. Z Marita Albán Juárez Quartet nagrała płytę „Aguas Calientes”, reinterpretującą idee stylów muzycznych mieszczących się w ramach latin-jazzu.

Paweł Kaczmarczyk to jeden z najbardziej cenionych pianistów młodego pokolenia, kompozytor, aranżer, lider. Jeszcze w czasie studiów w Instytucie Jazzu w Katowicach założył własne trio, z którym zdobył wiele znaczących nagród. Po debiutanckim krążku „Live” (nagroda TVP2), nagrał album „Audiofeeling”, który w ankiecie „Jazz Forum” został uznany za najlepszą płytę 2008. Rok później rozpoczął współpracę z niemiecką wytwórnią ACT (album „Complexity In Simplicity”). Po kilku latach przerwy zaskoczył fanów dwiema znakomitymi płytami: „Something Personal” i Vars & „Kaper Deconstruction”.

Koncert będzie częścią nowego ogólnopolskiego festiwalu – „Jazz w wami”. Myślą przewodnią projektu jest popularyzacja i promocja przede wszystkim polskich artystów tworzących improwizowaną muzykę jazzową, a w szczególności tych młodych, stojących na początku swojej drogi artystycznej.

Obecnie jazz jest postrzegany przez wiele osób jako muzyka elitarna, trudna w odbiorze, przeznaczona dla wąskiego grona słuchaczy, wręcz niszowa. Ideą „Jazz z Wami” jest udowodnienie, że jest odwrotnie, że jazz to muzyka, która ma wiele barw i odcieni, dzięki czemu może trafiać do wielu osób.

fot. Marita Albán Juárez
Zaprasza
DK

One Comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.