Kultura z Wami!

Mieszkasz w Krasnymstawie? Przyjdź i powiedz nam jakie są Twoje kulturalne potrzeby. Przedstaw swój pomysł i zdobądź grant na jego realizację!
Miło nam poinformować, że Krasnostawski Dom Kultury został beneficjentem programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017”, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. W jego ramach w Krasnymstawie zrealizowane zostaną działania animacyjne w oparciu o pomysły naszych mieszkańców, a zaprojektowane na podstawie przeprowadzonej wcześniej diagnozy. Główny nacisk programu położony jest na nawiązywanie przez KDK nowych relacji z mieszkańcami Krasnegostawu, odkrywanie talentów kulturalnych i wzmacnianie potencjału społecznego. Od marca spotykamy się z młodzieżą i seniorami. W kwietniu proponujemy Państwu formułę otwartych spotkań. Przyjdźcie do KDK-u i wyraźcie swoje potrzeby kulturalne. Z Waszą pomocą spróbujemy „zmapować” zasoby i potencjały, ale też ograniczenia i braki na kulturalnej mapie Krasnegostawu. Uzyskane od Państwa informacje zostaną wykorzystane do opracowania raportu diagnostycznego oraz uwzględnione w dalszej pracy KDK. Przybliżymy Wam także program grantowy, który uruchomimy na początku czerwca. Dzięki niemu będziecie mogli zrealizować własne pomysły i inicjatywy kulturalne. 
Najbliższe spotkania: 26 kwietnia, godz. 18.00 i 8 maja, godz. 17.00.

kzw_zbiorczy_NET_1
ANKIETA
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety, dzięki której możliwe będzie poznanie Państwa oczekiwań w sferze działalności kulturalnej Krasnegostawu oraz opinii na temat pracy instytucji. Informacje uzyskane w ten sposób zostaną wykorzystane do opracowania diagnozy zasobów i potrzeb kulturalnych mieszkańców oraz uwzględnione w dalszej pracy KDK. Ankieta ma charakter anonimowy. W wersji online jest dostępna na stronie KDK (zakładka „Projekty”), w papierowej w Sekretariacie Krasnostawskiego Domu Kultury. W razie pytań lub problemów technicznych prosimy o kontakt e-mail: projekty.kdk@gmail.com lub telefoniczny: 665 437 017.


Dodatkowo informujemy, że w ramach projektu „Kultura z Wami!” w kwietniu i maju na terenie miasta zostanie przeprowadzony szereg spotkań warsztatowych oraz działań animacyjnych. Już teraz zapraszamy na: 

SPACER PO WNĘTRZACH HISTORYCZNYCH MIASTA
Spacer historyczny w ramach projektu „Kultura z Wami!”. Kierunek wskazuje: Konrad Grochecki. Świętujemy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Wymarsz sprzed Krasnostawskiego Domu Kultury. Nie zapomnij aparatu fotograficznego!
Dnia 22 kwietnia o godz. 10.00 chcemy Was zabrać na nietypowy, ale za to wielce atrakcyjny spacer po Krasnymstawie. Okazje ku temu są dwie: realizacja naszego projektu „Kultura z Wami!” i przypadający na 18 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Zwiedzimy Dworek Starościński, refektarz augustiański i dawne kolegium jezuickie. O tych miejscach jak najbardziej barwnie opowie Wam historyk Konrad Grochecki. Prosimy Was o zabranie aparatów i smartfonów. W trakcie spaceru będziemy robić zdjęcia, nie tylko zabytkom, także miejscom w Krasnymstawie dla Was ważnych, inspirujących i kulturotwórczych. Mamy nadzieję, że wskażecie ich jak najwięcej. Chcemy, aby Wasze fotografie trafiły na specjalną mapę, która pomoże nam zebrać zasoby i potencjały Krasnegostawu. W miasto wyruszamy o godz. 10.00 sprzed siedziby Krasnostawskiego Domu Kultury.

Spacer
Spacer diagnostyczny jest częścią projektu „Kultura z Wami!”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017″.

NARYSUJ DLA NAS KOMIKS
Warsztat w ramach projektu „Kultura z Wami!” Kreślić pomaga: Jakub Kijuc. Chcesz wziąć udział? Pisz: projekty.kdk@gmail.com lub dzwoń: 665 437 017. Spotykamy się w Krasnostawski Dom Kultury 25 kwietnia o godz.15.30. Zajęcia bezpłatne. 
Gimnazjaliści, licealiści! Zapraszamy Was na warsztat podsumowujący nasze spotkania w szkołach ramach projektu „Kultura z Wami!”. W marcu, gdy wymienialiśmy poglądy na temat stanu kultury w Krasnymstawie nie wszystko dało się wyrazić słowami. Mamy nadzieję, że uda się kreską, obrazkiem, rysunkiem. Pomoże nam w tym Jakub Kijuc, który przy okazji zapozna Was z podstawami tworzenia komiksu. Jakub jest autorem zeszytów z serii „Konstrukt”, gdzie jednym z bohaterów jest miasto Krasnystaw. Dzieją się tu naprawdę dziwne rzeczy. Jeżeli znacie jakieś niewyjaśnione opowieści dotyczące naszej miejscowości, tym bardziej powinniście przyjść. Pamiętajcie jednak, że głównym tematem warsztatu będą Wasze jak najbardziej rzeczywiste potrzeby kulturalne. Prace, które powstaną zawisną we wnętrzu budynku KDK. Będą nam przypominały, co jeszcze powinniśmy dla Was zrobić.

Jakub Kijuc (ur. 1981) – absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Od kilku lat mieszka w Krasnymstawie. Wydawca, redaktor naczelny, grafik. Twórca wydawnictwa „Czarna Materia”, gdzie z powodzeniem „wskrzesza” popularne u nas ostatnio w latach 90-tych zeszyty komiksowe. Twórca komiksów „Konstrukt” i „Jan Hardy” oraz pasków komiksowych „R.O.T.A. XXI”. Jego ambicją jest przybliżenie polskiej komiksowej fantastyki szerszej publiczności. Więcej: Jakub Kijuc.

Kijuc
Warsztat jest częścią projektu „Kultura z Wami!”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017″.

ROBIMY HIP-HOP
Warsztat w ramach projektu „Kultura z Wami!”. Rymy składa: Przemysław „Golden” Adach. Chcesz wziąć udział? Pisz: projekty.kdk@gmail.com lub dzwoń: 665 437 017. Spotykamy się w Krasnostawskim Domu Kultury 27 kwietnia o godz. 16.00.
Czegoś Ci brakuje w Krasnymstawie? Nie wiesz jak zrealizować swoje pasje? Chcesz pochwalić Krasnostawski Dom Kultury albo „dać nam prztyczka w nos”? Masz pomysł na działanie kulturalne lub znasz osoby, które „sypią nimi jak z rękawa”? Nie lubisz jednak wypełniać ankiet, odpowiadać na „głupie pytania” i słuchać „mądrych głów”. Jeżeli dodatkowo przejawiasz talent muzyczny, mamy propozycje dla Ciebie. Przyjdź na spotkanie warsztatowe i wyraź to formie rapu! Wasze wersy, strofy, linijki postara się poskładać w jeden kawałek Przemysław „Golden” Adach. Razem przygotujemy podkład i poczynimy przygotowania, aby całość zarejestrować. Tak powstały „rap diagnostyczny” stanie się częścią raportu zbierającego Wasze oczekiwania w sferze działalności kulturalnej naszego miasta.

Przemysław „Golden” Adach – pochodzący z Krasnegostawu producent muzyczny, wokalista, współtwórca projektów Złote Twarze i Ptaki Drapieżne. Dwukrotnie nominowany do Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych „Żurawie”. Znany w środowisku hip-hopowym ze współpracy m.in. z Miuoshem, Biszem, Onarem czy DJ Vadimem. Komponuje muzykę z pogranicza trip-hopu, chilloutu, downtempo, electro-soulu z naciskiem na granie live actów producenckich.

Warsztat jest częścią projektu „Kultura z Wami!”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017″.

DZIKA SCENA
Trasa koncertowa w ramach projektu „Kultura z Wami!”. W Króla Rock’n’rolla wciela się: Piotr „Elvis” Jaworski. Spotykamy się w przestrzeni miejskiej (m.in. Galeria Krasnystaw, Dworzec Bus, Parking Lidl) w dniach 29-30 kwietnia pomiędzy godz. 9.00 – 14.00.
Piotr Jaworski – legenda powiatowych uroczystości i potańcówek. Stały bywalec festynów i przeglądów piosenki. Śpiewał dla starosty, burmistrza, niejednego wójta. Najlepszym sportowcom nieraz dedykował „We Are the Champions”, seniorom „Wypijmy za błędy”, a zakochanym „C’est la vie” Zauchy. Przez jednych nazywany Preslejem, przez innych Elvisem. Doskonale porusza się po repertuarze Króla Rock’n’rolla i naśladuje Freddiego Mercurego. Jeśli nie słyszeliście jego wersji „Enjoy the Silence” Depeszów na „Chmielakach 2016”, w ostatni weekend kwietnia będziecie mogli z nami nadrobić zaległości.
Piotrek wyruszy w trasę po Krasnymstawie! Pojawi się niezapowiedziany i zniknie nieoczekiwanie aż w sześciu miejscach naszego miasta, a z nim na szybko zaimprowizowana mini-scena. Wystąpią na niej zaproszeni przez niego goście, jak również i Wy, jeżeli będziecie mieli ochotę. Wielkiej tajemnicy z tego jednak nie robimy, bo przy tych okazjach będziemy chcieli dowiedzieć się, jakiej muzyki na co dzień słuchacie i zapytać o inne potrzeby kulturalne. Zrobimy to jednak w sposób nie zakłócając Wam odbioru. Szczegółowy plan trasy „Dzika Scena” po Świętach Wielkanocnych. Mamy nadzieję, że apetyty nadal będą dopisywać.

Jaworski
Akcja jest częścią projektu „Kultura z Wami!”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017″.

#KULTURAZWAMI
Zrób zdjęcie Krasnegostawu. Wrzuć na Instagram. Dodaj hashtag #kulturazwami. Pomóż nam stworzyć mapę miejsc zapomnianych bądź nieodkrytych, mogących przyczynić się do rozwoju kultury w naszym mieście.
Obserwuj: @kultura_z_wami.

Uwaga! Szukamy inspirujących miejsc kulturotwórczych w Krasnymstawie. Miejsc, gdzie lubicie się spotykać, spędzać czas, a które moglibyśmy dla Was uatrakcyjnić czy pomóc zaadaptować na realizację Waszych pomysłów. Fotografujcie miejsca zapomniane bądź też nieodkryte, mogące przyczynić się do rozwoju kultury w naszym mieście. Wrzucajcie na Instagram i hashtagujcie #kulturazwami, abyśmy mogli je łatwo znaleźć. Oznaczone w ten sposób zdjęcia zaprezentujemy w miarę możliwości na specjalnych, wieczornych pokazach w miejscach, w których my widzimy potencjał. Kto wie, może nasze typy się pokryją? Pasuje Wam taka zabawa? Polubcie, zatem profil instagramowy projektu, w ramach, którego odbywa się akcja – @kultura_z_wami i do dzieła! Daty pokazów podamy niebawem.
Uzyskane w ten sposób informacje zostaną wykorzystane do opracowania diagnozy zasobów i potrzeb kulturalnych mieszkańców oraz uwzględnione w dalszej pracy KDK. Projekt „Kultura z Wami!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017″.

 


NOCNY SLAJD
Wieczorne pokazy zdjęć zrobionych w ramach instagramowej akcji #kulturazwami. Spotkasz nas między blokami, na parkingach, placach, w bramach! Kwiecień – maj. Pora wieczorowa. Przestrzeń miejska. 

Projekcje uzupełnimy o fotografie Krasnegostawu będące w naszych zasobach. Odbędą się one w miarę możliwości w miejscach, w których Wy, jak i my widzimy potencjał kulturotwórczy. O miejscu akcji dowiecie się odpowiednio wcześnie z naszych social mediów. Chcemy, aby „Nocny Slajd” był platformą do wymiany poglądów na temat nieodkrytego potencjału naszego miasta, jak również samej fotografii.

KZW_01
Na maj w ramach „Kultury z Wami!” przygotowujemy dla Was m.in. „ZaWalisty happening”, „Slam diagnostyczny”, „Sztachetę kultury” i plenerowe jam session połączone z panelem dyskusyjnym na temat kondycji krasnostawskiej muzyki.

Więcej:
Krasnostawski Dom Kultury 
Instagram
Facebook

Koordynator projektu:
Dominik Kleszko 

One Comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.