Latawce Poetyckie 2017

Już trzeci rok z rzędu odbędą się Poetyckie Latawce w Krasnymstawie. Tym razem ich formuła została wzbogacona o spotkanie autorskie oraz dodatkowy koncert. Czekając na wielkie wydarzenie czyli Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, już 28 lipca w Krasnymstawie będzie można poobcować z literaturą i słowem. Cała impreza zacznie się o 17.30 pod Dworkiem Starościńskim czyli przy siedzibie Centrum Integracji Społecznej w Krasnymstawie. Organizatorami imprezy są Krasnostawski Dom Kultury, z ramienia którego pieczę nad imprezą trzyma Marta Zorska oraz współpracujący z instytucją Konrad Grochecki, historyk, archeolog, animator kultury.

latawce-poetyckie-2017-A3

Na Poetyckich Latawcach będziemy gościć Stefana Dardę, pisarza, którego możemy określić jako mistrza polskiej literatury grozy. Debiutował w 2008 roku powieścią Dom Na Wyrębach, później wydał cztery tomy cyklu Czarny Wygon – akcja książek umieszczona była na Roztoczu, każdy z mieszkańców naszego miasta zna miejsca, które tam się pojawiają jak Guciów czy Zwierzyniec. W cyklu mamy również wątek krasnostawski. Nie są to jednak wszystkie dzieła Dardy. Autor, co trzeba podkreślić, zdobył wiele prestiżowych cenionych nagród. W czerwcu bieżącego roku miała miejsce premiera kolejnej książki Stefana Dardy Nowy Dom na Wyrębach. Jest to kontynuacją jego pierwszej powieści.

Stałym punktem Latawców jest Krasnyslam, czyli turniej poetycki w którym wziąć będą mogli udział poeci, ale nie tylko, każdy kto będzie chciał spróbować swoich sił w poezji lub w jakimś krótkim opowiadaniu może je przedstawić widowni, która będzie głosowała. Jest jednak tylko jeden warunek, teksty muszą być autorskie. Dla zwycięscy przewidywana jest miła niespodzianka.

Całe spotkanie uświetni koncert zespołu Lia Fáil DuoBędzie to spora dawka muzyki zarówno irlandzkiej jak i poezji śpiewanej, miedzy innymi usłyszymy ciekawe aranżacje ze słowami Edwarda Stachury. Tak sami o sobie piszą członkowie zespołu: „Powstaliśmy. Gramy. Zmieniamy się. Muzyka się zmienia. Muzyka nas zmienia. Kochamy grać!” Jak wiemy z miłości rodzi się najpiękniejsze, więc spodziewamy się na Latawcach Poetyckich dobrej muzyki i słów. Nie można również zapomnieć o zespole Domy Towarowe, już trzeci raz jego członkowie włączają się do Latawców Poetyckich. Leszek Szymaniak i Marek Grzywna tworzą eksperymentalną muzykę elektroniczną w klimacie industrialu.

 

Marta Zorska
Konrad Grochecki
fot. fb Stefan Darda

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.