6,116 kg miłości

Dnia 11 lutego rozstrzygnięto dziesiątą edycję organizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię Kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula. Uroczysty finał odbył się w Sali Konferencyjnej KDK.
Komisja konkursowa w składzie: Dorota Ryst (przewodnicząca, poetka, laureatka konkursu „JCKATP!”), Aleksandra Nizioł (dziennikarka, korektorka), Jan Henryk Cichosz (poeta, regionalista) wybrała zwycięzców w dwóch kategoriach „dorośli” i „do lat 18”. Wśród dorosłych pierwszą nagrodę zdobyła autorka o godle Point of view – Anna Piliszewska. Drugim miejscem uhonorowano Agnieszkę Marek (godło Szarak), trzecim zaś Piotra Zemanka (PHENIX). Wyróżnieni zostali: Paweł Podlipniak (Wyjątkowo zimna zima), Mariusz Cezary Kosmala (To), Katarzyna Kowalewska (Fado), Małgorzata Borzeszkowska (Kalafonia). W kategorii „do lat 18” przyznano dwie nagrody ex aequo dla zestawów opatrzonych godłami: DrizztMaciej Bujanowicz, Hybdzideb – Maria Burzyńska. Wszyscy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Krasnostawski Dom Kultury. Laureatów wyłoniono po przeczytaniu 245 zestawów nadesłanych na Konkurs (w tym 125 zestawów w kategorii ,,do lat 18” i 120 zestawów w kategorii ,,dorośli”) o łącznej wadze, (co z uśmiechem zauważyło jury) 6,116 kg.

JCKATP_2017_black

Przed ogłoszeniem werdyktu i wręczeniem nagród, organizatorzy podsumowali poprzednie edycje Konkursu. Dyrektor KDK Damian Kozyrski witając gości podziękował Stanisławowi Kliszczowi, który koordynuje „JCKATP!” od jego początków oraz podkreślił rolę, jaką odegrał w jego tworzeniu Mariusz Kargul – nieżyjący już pomysłodawca i patron imprezy. Następnie prowadzący spotkanie (w tej roli wspomniany Stanisław Kliszcz) odczytał tekst Kargula Z miłości do twórczości”, traktujący o genezie Konkursu. Kolejne ważne postacie związane z konkursem zostały przybliżone w prezentacji Od źródeł do tu i teraz, czyli jak się zmieniał literacki turniej” przygotowanej przez Aleksandrę Nizioł. Była to okazja do powspominania wizyt w Krasnymstawie: Andrzeja Stasiuka, Magdaleny Jankowskiej, Angeliki Kuźniak, Macieja Malickiego, Zbigniewa Dmitrocy czy Mirki Szychowiak. Przybliżono również dalsze poczynania laureatów konkursu (Macieja Topolskiego, Marzeny Podkościelnej Judyty Bednarczyk, Weroniki Granosik ), o których dzięki Aleksandrze Nizioł szerzej będzie można przeczytać w najnowszym numerze Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego” – jednego z patronów medialnych imprezy. Podczas finału wspomniano nagrodzonych, którzy odeszli od nas niedawno m.in. związanych z Krasnymstawem Arkadiusza Sanna i Rajmunda Schulza.
Oprócz sylwetek poetów, zaprezentowano także ich twórczość. W części wydarzenia zatytułowanej „10 x miłość” najlepsze utwory z lat ubiegłych (ze zgłoszonych na Konkurs) wyrecytowały osoby związane z Krasnostawskim Domem Kultury m.in. 
Danuta PerestajWiktoria LuchowskaPiotr JaworskiKacper FideckiJacek Dzik. Na koniec głos oddano jednemu z tegorocznych nagrodzonych Maciejowi Bujanowiczowi. Przedstawił on utwory ze swojego tomiku „Synkretyzm nocy”.
Po tym wszystkim przyszedł czas na refleksje uczestników, jury i przyjaciół konkursu. Zgodnie stwierdzono, że miłość jest jednym z najbardziej wyeksploatowanych tematów w poezji i wielką sztuką jest o niej pisać, nie popadając w banał.
Konkurs w superlatywach podsumował obecny na rozstrzygnięciu Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie – dr Artur Sępoch, zapowiadając wsparcie i ścisłą współpracę przy jego organizacji w następnych latach.
Zwieńczeniem wieczoru był koncert 
Marity Albán Juárez & Pawła Kaczmarczyka w ramach festiwalu „Jazz z Wami”. Wysłuchaliśmy zarówno łagodnej bossa novy, jak i temperamentnego bolera ujętego w jazzowe ramy. Klimat, jaki stworzyli muzycy – zawieszony gdzieś pomiędzy nostalgią a uśmiechem, okazał się doskonałym uzupełnieniem hasła „10 x miłość i inne sprawy niepoliczalne…” promującego X Konkurs Twórczości Miłosnej „Ja Cię Kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula.


Dominik Kleszko
fot. fb Aleksandra Nizioł

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.