Archiwum lubelskiego undergroundu

Fundacja Kaisera Söze przedstawia nową, wyjątkową propozycję w swojej wytwórni. Wydawnictwo, nad którym pracujemy od kilku miesięcy prezentuje zespoły lubelskiej sceny alternatywnej z lat dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia do połowy pierwszej dekady XXI w.

Płyta jest próbą ocalenia od zapomnienia niezwykle dynamicznego i kreatywnego okresu dla lubelskiej muzycznej sceny alternatywnej. W tym czasie zawiązało się prężnie działające środowisko muzyczne, które wzajemnie inspirowało się i wspierało. Niestety w ówczesnych realiach rynku muzycznego tylko nieliczni mieli szansę na wydanie płyty w oficjalnym obiegu, a nawet trudno było zrealizować to w drugim obiegu wydawnictw niezależnych. Zdecydowana większość nagrywała utwory, które dystrybuowane były tylko i wyłącznie wśród znajomych na przegrywanych domowym sposobem kasetach, a później na płytach CD-R. Były to czasy bez powszechnego dostępu do Internetu, bez portali pozwalających na łatwą archiwizację i promocję muzyki. Przytłaczająca większość nagranego wówczas materiału muzycznego trafiła do szuflad w sensie dosłownym i w przenośni. Wydanie płyty ma na celu przynajmniej częściowe uwiecznienie „lubelskiego undergroundu” z tamtego okresu.

Dżabu Czanachczi

Dżabu Czanachczi

Na wydawnictwo złożyły się utwory, które będą udostępnione do bezpłatnego pobrania ze strony netlabelu na licencji Creative Commons, co pozwoli na nieograniczony i nieodpłatny do nich dostęp. Dodatkowo płyta zostanie wydana w wersji CD w limitowanej ilości i będzie dystrybuowana w celach promocyjnych. Płyta zawierać będzie książeczkę z sylwetkami i historią artystów oraz zachowanymi fotografiami zespołów.

Do Świtu Grali

Do Świtu Grali

Ważne dziedzictwo muzycznej kultury niezależnej Lublina doczekało się odkrycia, digitalizacji i upowszechnienia!

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Patronat medialny: Radio Lublin, Radio Centrum, Kurier Lubelski.

Premiera cyfrowej wersji kompilacji jeszcze w czerwcu, a w lipcu światło dzienne ujrzy prawdziwe, namacalne CD. Bądźcie czujni!

Źródło: Archiwum lubelskiego undergroundu

One Comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.