Bez ograniczeń

W chwili, gdy piszę ten tekst w lubelskim Domu Kultury odbywa się impreza pod szyldem Rap bez ograniczeń. Swoje ulubione numery zagrają związani z kulturą hip-hop: Dolar, Dziewczyn i Golden. Ten ostatni to (jak dobrze wiecie) producent muzyczny, współzałożyciel grupy Złote Twarze, z którą aktywnie od 2007 roku wspiera rodzimą scenę hiphopową. Solo Przemysław Adach tworzy dźwięki z pogranicza rapu, trip-hopu, chilloutu i electro-soulu. Aktualnie pochodzący z Krasnegostawu, dwukrotnie z rzędu nominowany do Żurawi zajawkowicz pracuje nad muzyką do kilku projektów, z których część ukaże się jeszcze w tym roku. Przybliżę Wam cztery z nich.

Golden – Quiet Sound

Długo oczekiwany solowy album Przemka Quiet Sound ma być zbiorem utworów z pogranicza chilloutu, trip-hopu i glitchu opartych na ciepłych, elektronicznych, niekiedy orientalnych brzmieniach. Pierwsze dwa single zapowiadające to wydawnictwo enigmatyczny Officium i Road to Nowhere pojawiły się w sieci we wrześniu 2011 roku. Po dwóch latach dostajemy kolejny. W Dromaderze gościnnie udzielił się niejaki Shot. Kompozycja została zilustrowana klipem przedstawiającym podróż przez malownicze górskie krajobrazy Szwajcarii. W/w tracków powinni posłuchać wszyscy ceniący sobie twórczość Bonobo czy Emancipatora. Polecam również zapoznać się z pierwszą instrumentalną epką producenta Smoothsky. Jest to zbiór kilku utworów, które powstały między 2006 a 2008 rokiem. Autor kieruje ją do ludzi, którzy potrafią słuchać muzyki, a nie ją tylko odtwarzać. Umiejących zbudować na podstawie dźwięków opowieści i odnajdywać w nich siebie samych.


Golden – Ostatnie Pokolenie Placów Zabaw

Golden swój ostatni rapowany maxisingiel Dobre Dni wypuścił w 2006 roku. Od tamtej pory wokalnie udzielał się jedynie na koncertach. Gromadzenie przez lata grubych zeszytów z tekstami i ciągłe zapisywanie kolejnych dało mu impuls do ponownego zmierzenia się z mikrofonem. Efektem tego jest nagrywany całości na instrumentalach mixtejp Ostatnie Pokolenie Placów Zabaw. Według wydawcy EtRecs emocjonalne podejście Goldena do muzyki i treści w kawałkach zaowocuje melancholijnym klimatem albumu. Nie zabraknie na nim również kilku lżejszych tematycznie i muzycznie tracków. Wśród gości znaleźli się ludzie z którymi Golden ma do czynienia od wielu lat zarówno w świecie muzycznym jak i w życiu prywatnym tacy jak: HajuDetalSzuwar. Skrecze dograł DJ Smak z którym artysta współpracuje od wspomnianych Dobrych Dni. Mixtejp zapowiada się jako porcja świadomego rapu o bardzo osobistej treści. Zwrócona do słuchaczy oczekujących od muzyki czegoś więcej niż płytkie teksty na płaskich bitach. Ostatnie Pokolenie Placów Zabaw zapowiadają single: BezinteresownyO.P.P.Z. i Cena.


PJ Projekt – Sekundy, minuty, godziny

Klip to utworu Jesteś kimś jest pierwszym obrazem promującym album PJ Projekt, w skład którego oprócz Goldena wchodzi Wukson. Większość zdjęć zrealizował Dawid Branecki. Montażem filmu zajął się Łukasz Jankowski (jot.ka_cut). Za produkcję Jesteś kimś odpowiadają Złote Twarze, natomiast za gramofonami stanął niezawodny Dj Gondek. Rapowo – sportowa scena Lublina i Krasnegostawu w pigule. Obejrzyjcie koniecznie! Premiera płyty roboczo zatytułowanej Sekundy, minuty, godziny zaplanowana jest na jesień 2013 roku. Innym utworem, który się na niej znajdzie jest Jedno z najlepszy dóbr. W nagraniu, którego wziął udział warszawski raper Tomiko.


Golden Faces – There’s Always Hope 

Golden Faces tworzą Golden, Beztwarzy oraz turntablista Dj Gondek. Ich produkcje można usłyszeć na wydawnictwach takich wykonawców jak Onar, Fenomen, Endefis, Szad, Pih, Pyskaty, Miuosh czy DJ Vadim. Kilka lat temu duży sukces odnieśli nagraną w kooperacji z Hajem płytą Międzyświat. Kontynuacja epki Jawosen oferowała porcję klasycznego rapu pełnego emocji, klimatu i refleksji. 20 czerwca tego roku na soundcloudzie Złote Twarze umieściły wybór najciekawszych instrumentali jakie powstały przy okazji współpracy z w/w wymienionymi artystami. Na There’s Always Hope znajdziemy między innymi podkłady do utworów Haja Stracony czas (Dump), Onara To jest już moje (My Life) czy Miuosha Nie Mamy Skrzydeł (One Second). Całość brzmieniowo i klimatycznie (o dziwo) przypomina składanki z serii Café Del Mar. W sumie 13 powstałych w różnym czasie kompozycji pokazujących, że Golden Faces w tym co robią nie mają w Polsce sobie równych. Jako, że panowie cały czas tworzą nowe skrecze i cuty na kontynuację kompilacji nie powinniśmy długo czekać.


PS
Golden był jednym z założycieli i czynnym działaczem krasnostawskiej Lokalnej Wizji, zajmującej się organizacją imprez oraz wydawnictwem i promocją hiphopowych płyt. Parę dni temu na YouTube pojawiły się utwory Konika, będące efektem tamtych działań.

 Wykorzystano materiały promocyjne wytwórni płytowych EtRecs.com i  Dwaem Music.

Dominik Kleszko

 

2 Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.