BSNK prezentuje CBM

Centrum Badania Możliwości (CBM) to niezależny label wydawniczy z Lublina, powołany do życia przez członków zespołu Betanjehu i ich przyjaciół. Swoją działalność rozpoczął w sierpniu 2015 roku podczas zorganizowanego przez nich festiwalu muzyki improwizowanej o intrygującej nazwie Kongres Aleatorystów. Celem wydawnictwa jest szeroko pojęta eksploracja przestrzeni audiowizualnej. W warstwie dźwiękowej nacisk położony jest głównie na: noise, free improv, post rock i inny okołojazowy alternative. Oczy fanów takiego grania ucieszy natomiast oprawa koncertów artystów związanych z CBM. Cyklowi Dźwięki [Domu] Słów często towarzyszą wystawy czy instalacje multimedialne z wykorzystaniem m.in. fotorezystorów i fotodetektorów!

Pierwszą płytą jaka ukazała się pod auspicjami labelu jest pięcioutworowy self titled projektu Tadeusz Cieślak Trio. Materiał powstał w Domu Żołnierza w Lublinie na jednej z prób Betanjehu. Free jazzowe piętno jakie odcisnął na mim saksofonista Tadeusz Cieślak poskutkowało nadaniem mu nowego szyldu odnoszącego się do jego nazwiska. Oprócz Tadeusza (grającego także w Sekcie Denta, FusionB. i Cząstkach Elementarnych) formację tworzą Mikołaj Pacholczyk (gitara basowa) i Maciej Połynko (gitara). Tadeusz Cieślak Trio” zostało wydane w ilości 80 sztuk Cd-Rów. Jest również dostępne na bandcampie CBM w opcji płać ile chcesz”.

Numer katalogowy CBM 002 ma płyta Betanjehu „Betanjehu vs. Wszysko”. Album ukazał się w limitowanym nakładzie 100 sztuk (CD-R/ Digipack). Jest także częścią komiksowej Kolekcji Maszina, a to za sprawą oprawy graficznej, którą stworzyli Mikołaj Tracz (AKA Wszystko) i Maciej Pałka. Treść muzyczną pod postacią trzech kompozycji: Betanjehu”, Betanjehu vs. Wszystko”, Wszystko” zarejestrowano w Domu Słów. Odpowiadają za nią: Maciej Połynko, Tadeusz Cieślak, Maciej Pałka, Mikołaj Pacholczyk, Łukasz Prokop i Mikłaj Tkacz. W tytułowym „naprzeciw siebie” stają tutaj post rock, jazzowy hałas i abstrakcyjne elektroniczno – trzeszczące improwizacje Tkacza. Przez ponad pół godziny instrumenty nawzajem się przekrzykują, co napędza muzyków i wyzwala iście piekielną energię. W efekcie czego otrzymujemy – jak ładnie to określili redaktorzy Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej – apokaliptyczną płytę, która według mnie śmiało może robić za soundtrack do końca świata.

Najnowszym wydawnictwem Centrum jest epka włosko – polskiego duetu Federico Pozzer / Łukasz Prokop. Jak ładnie wyjaśnia nam wydawca: „Materiał zamieszczony na „Pozzer/Prokop” został zarejestrowany podczas pierwszego Kongresu Aleatorystów w ramach dyskursów dodekafonicznych 27 sierpnia 2015 roku na podwórku „Domu Słów” w Lublinie. Muzyka oszczędna w formie , bo wykonana przy użyciu pianina i perkusji została wydana w limitowanym nakładzie na kasecie magnetofonowej.

Na Bandcampie wytwórni do darmowego pobrania dostępna są również wydawnictwa z serii CBM prenetuje”. Przybliża ona „pobocza” lubelskiej muzyki improwizowanej. W jej ramach ukazały się do tej pory nagrania Piołuna (szerzej o tym projekcie pisałem TUTAJ, Betanjehu (w różnych składach), xBladego czy Ludomira Franczaka.

Polecam śledzić nie tylko ich Bandcampa, ale i Facebooka. Tam można znaleźć informacje jak fizyczne nośniki sygnowane logiem CBM, przez samych zainteresowanych określane mianem artefaktów. Oprócz cd-rów i kaset można zaopatrzyć się w muzykę / słuchowiska wydawane w formie pocztówek dźwiękowych, którym towarzyszą ziny komiksowe czy… listy!

Pozzer
Ludzie związani CBM nie dość, że sami tworzą, nagrywają i wydają, to jeszcze dbają o jej koncertową promocję. Wspomniany cykl Dźwięki [Domu] Słów prezentuje nie tylko artystów związanych z labelem i Lublinem, ale coraz odważniej sięga po zespoły z głębi kraju. Najlepszym przykładem są hołubione ostatnio przez blogosferę Nagrobki, które w Domu Słów zagrają 5 marca.

CBM_plakat

Wieści z o obozu labela na bieżąco możecie śledzić na fb BSNK. Znajdziecie tam odnośniki do płyt i koncertów. Przyglądając się rozmachowi ostatnich działań Centrum, kolejny tekst podsumowujący na blogu już niebawem.

 

Dominik Kleszko

 


One Comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.