CHMIELAKI 2016: 5 KONCERTÓW, KTÓRYCH NIE MOŻESZ PRZEGAPIĆ!

Chmielaki Krasnostawskie to najstarszy piwny festiwal w Polsce, w którym rokrocznie od ponad czterdziestu lat udział bierze kilkadziesiąt tysięcy miłośników piwa i dobrej muzyki. Dzięki wieloletniej tradycji Chmielaki weszły na stałe do kalendarza imprez kulturalnych w mieście, województwie i Polsce. Są zjawiskiem kulturowym uznanym za charakterystyczne dla regionu. W tym roku nowością podczas imprezy będzie „Strefa Piwowarów w Dworku Starościńskim”, tam spróbujecie piw kraftowych i domowych, spotkacie się z browarnikami oraz wzeźmiecie udział w pokazach warzenia piwa czy prelekcjach na temat browarnictwa. Szczegółowe informacje o piwnej stronie wydarzenia i innych atrakcji mu towarzyszących znajdziecie na oficjalnej stronie i fanpagu Chmielaków. Ja, w tym wpisie wzorem roku ubiegłego polecę Wam pięć koncertów z bogatej oferty muzycznej festiwalu, których nie możecie przegapić!

Chmielaki_2016

Zacznę od „Jazzsoul.pl z pianką”. Pod patronatem znanego i lubianego portalu Jazzsoul.pl w ramach piwnego święta odbędą się dwa koncerty: Anii Szarmach w duecie z Frankiem McCombem oraz Pawła Kaczmarczyka z towarzyszeniem Audiofeeling Trio. Szczególnie polecam tego drugiego wykonawcę. Koncert Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio odbędzie się 20 sierpnia o godz. 20.00 we wspomnianej „Strefie Piwowarów” na scenie usytuowanej przed odrestaurowanym Dworkiem Starościńskim. Celem nowego projektu Pawła Kaczmarczyka jest popularyzacja zapomnianych kompozycji Henryka Warsa i Bronisława Kapera. Odbywa się to przez pokazanie ich w nowych, niebanalnych aranżacjach, umiejętnie połączonych z elektroniką i scrach’ami legendy polskiej sceny dj-skiej Mr.Krime’a. Audiofeeling Trio poddaje oryginalne utwory twórczej, eksperymentalnej dekonstrukcji, nadając im nowy, niebanalny szlif. Zaskakujące brzmienie projektu niesie ze sobą wspomnienie dawnych, pięknych melodii w niebanalnej, hipnotycznej aurze. Koncert „Vars&Kaper – DeconstructiON” to połączenie korzeni polskiego jazzu, głęboko tkwiących w muzyce filmowej dwóch wspomnianych kompozytorów z muzyką tu i teraz. To wpadające w ucho piękne, słowiańskie melodie narysowane współczesną kreską. To także szukanie części wspólnej pomiędzy dj-em i aurą akustycznego trio. Bronisław Kaper i Henryk Wars to jedni z pierwszych Polaków, którzy współtworzyli sukces amerykańskiego kina. Ich kompozycje zabrzmiały w ponad dwustu produkcjach. Choć przyczynili się do rozwoju hollywoodzkiego filmu, ich nazwiska w Polsce nie są szerzej znane. Kaper jest autorem słynnych jazzowych standardów: „On Green Dolphin Street” i „Invitation”. Jest także zdobywcą „Oskara” za najlepszą muzykę w filmie „Lili”. Z kolei Henryk Wars ma na koncie takie międzywojenne szlagiery jak: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Zimny Drań” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Te i wiele innych utworów Paweł Kaczmarczyk (fortepian) wykona z towarzyszeniem: Kuby Dworaka (kontrabas), Dawida Fortuny (perkusja) oraz Mr. Krime’a (dj) i Huberta Kaszyckiego (vj).

Inne polecane przeze mnie koncerty odbędą się na „Scenie Rynek”. W chmielakowy piątek o godz. 19.15 publiczność przed gwiazdą wieczoru – Bednarkiem rozgrzeje Meek Oh Why?. Pod pseudonimem Meek Oh Why? ukrywa się trębacz, raper i producent Mikołaj Kubicki. Mikołaj studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku trąbka jazzowa. Współpracował m.in. z Voo Voo, Garym Guthmanem, DagaDaną. Jest członkiem projektu Kapelanka. Zadebiutował w swoje 20-te urodziny autorską epką „Księżniczka i Buc”. W 2016 r. nakładem Asfalt Records wydał pełnoprawną płytę „Miło było poznać”.

Drugi dzień „Chmielaków” na w/w scenie rozpocznie krasnostawski zespół Haust! Wystartują o godz. 14:00. Na czele formacji stoi niezwykle utalentowany multiinstrumentalista i wokalista Maciej Wolanin. W swojej karierze grał w LKS, Plutonie i Korycie Wieprza. Haust do życia powołał w ubiegłym roku. Grupę oprócz Maćka udzielającego się w niej wokalnie tworzą: Michał Madeja (gitara), Karol Karauda (gitara), Michał Antoniak (perkusja) oraz Alan Kwiecień (gitara basowa). Panowie obecnie pracują nad autorskimi kompozycjami, które złożą się na debiutanckie demo. Ich pierwszą wspólną kompozycją jest „Till Wie Die”, które dotarło do 2. miejsca „Lublisty” Radia Lublin. Haust gra rocka w klasycznym wydaniu. Jest energetycznie, głośno i przebojowo. Podczas koncertów sięgają do klasyków gatunku, a także solowych dokonań lidera.

Trzeciego dnia imprezy o godzinie 16.30 zaprezentują się obiecujący popowy zespół Holly Blue. Założony w 2011 roku w Mysłowicach zespół Holly Blue tworzą Sonia Kopeć (wokal, klawisze), Emil Blant (gitara, klawisze, perkusja) oraz Krystian Kopeć (gitara basowa). Ich muzyka określana jest jako intelligent pop. Pomimo inspiracji twórczością Roisin Murphy, Reginy Spector czy Emiliany Torrini zachowuje ona własny unikatowy klimat, charakteryzujący się subtelnym głosem Soni oraz oryginalnym brzmieniem i aranżacjami. Grupa ma na koncie płytę „First Flight” i wspólne koncerty m.in z Selah Sue, Myslovitz, Anią Dąbrowską, Natalią Przybysz, Julią Marcell i Natalią Nykiel. Piosenki Holly Blue grane są regularnie w ogólnopolskich stacjach radiowych oraz znalazły się na kilku prestiżowych składankach z muzyką alternatywną. Obecnie zespół zakończył pracę nad drugim albumem, który ukaże się jeszcze w tym roku. Jednym z jego producentów jest Eddie Stevens – znany ze współpracy z Moloko i Zero 7.

Godzinę później zachęcam do wzięcia udziału w wyjątkowej muzycznej podróży, przepełnionej pięknymi dźwiękami i urzekającymi tekstami, w którą zabierze nas Lari Lu! Lari Lu to charyzmatyczna wokalistka i autorka tekstów. Jej debiutancki album „11”, ukazał się w 2014 roku. Płyta uzyskała świetne recenzje dziennikarzy i opinie fanów, w których doceniono kunszt i poziom artystyczny całości projektu. Twórczość Lari Lu wymyka się typowym kategoriom muzycznym. Jest to mieszanka melodyjnego popu, energetycznej muzyki elektronicznej i brzmienia żywych, różnorodnych, w dużej części – egzotycznych instrumentów. Zawiera również elementy muzyki ambient. Lari Lu tworzy nową, własną kategorię, której stylistycznie najbliżej do artystów takich jak: Imogen Heap, Lamb, Apparat.

Pełen program Chmielaków Krasnostawskich, które w tym roku odbędą się w dniach 19-21 sierpnia, znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia pod TYM LINKIEM.

 

Na Chmielaki zaprasza
Dominik Kleszko

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.