Dla kogo Eastside Festiwal?

23 lutego w lubelskiej Hali Globus odbędzie się pierwsza edycja Eastside FestiwaluEastside będzie obok poznańskiego Rock In Arena, warszawskiego Rocket FestiwaluGdynia Rock Festu i katowickich Odjazdów jednym z pięciu jednodniowych festiwali organizowanych w okresie luty – marzec przez agencję artystyczną Go Ahead. Czy ma szansę zapisać się na stałe w kulturalnej ofercie Lublina? Mimo, iż tego typu wydarzeń w regionie niewątpliwie brakuje, mam jak na razie co do tego spore wątpliwości.

Po pierwsze program. Ze wszystkich w/w eventów lineup lubelskiego prezentuje się najsłabiej. Włodawski hardcorowy Rotten Bark mogący pochwalić się występami w telewizyjnym talent show to nadal dla większości potencjalnych  festiwalowiczów nic nie mówiąca nazwa. Ogłoszony jako ostatni Łąki Łan wydał w tym roku bardzo dobry album Armanda, który śmiało mógłby odegrać, ale raczej na białostockich Pozytywnych Wibracjach. W zestawie obok Strachów Na Lachy prezentuje się trochę od czapy. Kolejna wątpliwość dotyczy wspomnianych Strachów i happysadu. Czy znajdą się chętni by wyłożyć kilkadziesiąt złotych, aby ich zobaczyć w lutym, kiedy z bardzo dużym prawdopodobieństwem za kilka miesięcy będą mogli ich posłuchać za darmo na juwenaliach? No i Muchy. Kogo w 2013 roku zainteresuje zespół, który w Lublinie nawet u szczytu popularności nie miał wielu odbiorców? Jeden z ostatnich ich koncertów na Lubelszczyźnie podczas Chmielaków Krasnostawskich 2012, chociaż udany został zapamiętany głównie za sprawą niskiej frekwencji. Nie sądzę również, aby ponad czterotysięczna hala wypełniła się dzięki Luxtorpedzie, koncertującej w regionie po kilka razy w roku.

Łąki Łan (fot. oficjalna strona zespołu)

Po drugie publiczność. Gwarantem sukcesu Eastside Festiwalu mają być studenci. To w nich w głównej mierze Go Ahead upatruje nabywców biletów. Wydaje się jednak, że takie oczekiwania organizatorów mogą zostać nie do końca spełnione. Świadczy o tym przypadek Electric Nights Festivalu. Chociaż był skierowany do nieco innej publiczności, nie zmienia to faktu, że jego twórcom nie udało  się zapełnić o wiele mniejszej Chatki Żaka. Nie pomogła będąca na topie Brodka czy kultowy w Polsce The Legendary Pink Dots. Jakby nie patrzeć większe gwiazdy niż Luxtorpeda.

Po trzecie miejsce i termin. Nie wiem dlaczego nie zastanowiono się nad plenerem. Nawet taki jednodniowy festiwal miałby większe szanse powodzenia, gdyby odbywał się letnią porą pod chmurką. Sukces przecież nie tak odległego podkarpackiego Cieszanowa, gdzie na tamtejszy podobnie sprofilowany Rock Festiwal przyciągnęła kilkunastotysięczna publiczność powinien dać do myślenia i posłużyć za wzór. Dużą grupę gości stanowili mieszkańcy Lublina i okolic co również przemawia za tym, że taki pomysł mógłby okazać się trafiony.


Po czwarte reklama, a konkretnie jej brak. Na miesiąc przed imprezą w regionalnych mediach tylko gdzieniegdzie ukazały się wzmianki o festiwalu. Najczęściej były to  informacje z przygotowanego przez organizatorów press packu. Natomiast próba ogólnopolskiego nagłaśniania wydarzenia mija się trochę z celem. Na fanów rocka spoza województwa bym nie liczył. Z reklam wszystkich zimowych festiwali organizowanych przez Go Ahead zamieszczonych w ostatnim Teraz Rocku  wynika również, że zainteresowanie ze strony ewentualnych sponsorów i patronów imprezy, jak do tej pory jest niewielkie.

Po piąte chciałoby się napisać cena. Ta jednak jest plusem całego przedsięwzięcia. 65 złotych to nie dużo, gdy weźmiemy pod uwagę ile zapłacilibyśmy za koncert tylko jednego wykonawcy mającego wystąpić na festiwalu w takim dajmy na to Graffiti. Czy to jednak wystarczy do tego, aby wydarzenie odniosło sukces? Sztuka zorganizowania z powodzeniem  rockowego festiwalu poznańskiej agencji koncertowej udała się  już niejednokrotnie. Wschodnia strona Polski rządzi się jednak innymi prawami. Mam nadzieję, że w Go Ahead o tym wiedzą, bo inaczej Eastside Festiwal będzie tylko ich jednorazową przygodą. A tego wbrew mojemu czarnowidztwu jednak bym nie chciał.

 

Dominik Kleszko

One Comment

  1. Pingback: Na wschód | BSNK

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.