Folkowisko

Folkowisko to jest piękna impreza. bezinteresowna, dla zwykłych ludzi, w miejscu niebywałym. Powinna trwać. Byłem, wino piłem….
(Andrzej Stasiuk)

Od dzisiaj na BSNK dość regularnie będą pojawiać się wpisy dotyczące Festiwalu Kultury Pogranicza Folkowisko. Dołączamy bowiem do niemałej już grupy mediów wspierających tą inicjatywę. Na początek dość ogólne info. Szczegóły będą pojawiać się na portalu przy okazji krystalizowania się przyszłorocznej odsłony imprezy.

Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko jest jednym z najbardziej oryginalnych wydarzeń na Roztoczu. Odbywa się w połowie lipca w Gorajcu koło Cieszanowa (przy granicy z Ukrainą) w magicznym miejscu zwanym Chutor Gorajec.

Folkowisko to interdyscyplinarna impreza, łącząca muzykę folk, wyprawy, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi i warsztaty. Do tej pory w odbyły się jej trzy oficjalne edycje. Festiwal trwa zawsze 3 dni, a przybywają na nią ludzie z całej Polski i Europy. Co roku impreza odbywa się pod innym hasłem: Kultura ukraińska (2011), Kultura żydowska (2012), Kultura chłopska (2013).

Folkowisko_03

Celem przedsięwzięcia jest kultywacja dziedzictwa kulturowego narodów zamieszkujących Galicję przed II wojną światową. Festiwal powstaje dzięki wspólnemu działaniu grupy osób skupiających się wokół Stowarzyszenia Folkowisko,  wspieranych przez organizacje pozarządowe, samorząd i lokalne firmy.

Na tej raczej niszowej imprezie zagrały najlepsze folkowe kapele z Polski i Ukrainy m.in.: R.U.T.A, Żmije, Kocirba, Koromysło, Dagadana, Zoja Svobodin, Klezmaholics, Styrta, Vladimirska, Porembisko. Odwiedzili ją poeci, bardowie, pisarze m.in: Jacek Podsiadło, Andrzej Stasiuk, Kuba Blokesz, Mateusz Piotrowski, Jacek Kleyff, Jurij Cymbał, Marek Wiśniewski.

Czwarte Folkowisko odbędzie się w dniach 11-13 lipiec 2014 r. pod hasłem Kultura babska. Do wszystkich, którzy chcieliby się włączyć merytorycznie lub finansowo w jego organizację Stowarzyszenie Folkowisko wystosowało apel, który zamieszczamy poniżej:

Przyjacielu drogi zostań sponsorem Folkowiska 2014. Potrzebujemy twojego, nawet niewielkiego wsparcia! Mamy pomysły, mamy zapał, brak nam jednak środków. Podczas kolejnej edycji Folkowiska chcemy opowiedzieć o „Kulturze babskiej” naszego regionu, chcemy się pochwalić Kołami Gospodyń Wiejskich, przedstawić liderki naszych wiejskich społeczności. Temat jest dość nowatorski i atrakcyjny medialnie, a i my mamy kilka ciekawych pomysłów na jego nagłośnienie.

Jeśli chodzi o samo Folkowisko to ważne, że wyrobiliśmy sobie już markę, za którą stoi świetna organizacja, wyselekcjonowany odbiorca, wysoki poziom muzyczny, aspekt edukacyjny i kulturotwórczy. Folkowisko mocno wpływa na markę regionu Roztocza, powiatu, województwa, buduje opinię, że w tym regionie mieszkają pracowici uczciwi i wykształceni ludzie, zaś sam region że względu na kulturę i przyrodę jest (jak udowadnia Folkowisko) bardzo atrakcyjny turystycznie.

Kontakt do organizatorów:
tel. 510820855
www.folkowisko.pl
email: stowarzyszeniefolkowisko@gmail.com 


Dominik Kleszko

One Comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.