Globalna Baba

W Dniu Kobiet wiejska Baba, która dotąd milczała jak zaklęta, powinna wreszcie przemówić i wypłynąć na pierwszy plan dyskusji o współczesnej kobiecości! Chcemy udowodnić, że kultura jest Babą, a Baba jest kulturą!

Nadszedł już czas, aby odczarować Babę i wypuścić ją w szeroki świat! Doceniacie bogactwo kultury ludowej? Myślicie o wsi pozytywnie? Zależy wam na tym, aby sytuacja kobiet wiejskich była szeroko komentowana? Jeśli tak, to odpowiedni moment, aby włączyć się w naszą inicjatywę! 8 marca spotkajmy się w największych miastach i najmniejszych wsiach na serii happeningów.

Chcemy rozpocząć ogólnopolską, ba! globalną dyskusję o roli kobiet wiejskich w tworzeniu, promowaniu i zachowywaniu naszej kultury. Będziemy promować pozytywny wizerunek wsi! Chcemy pokazać ją odsączoną ze stereotypów. Będziemy mówić o różnorodności kultury wiejskiej (tworzonej i kultywowanej przez kobiety), która jest obecna w naszym otoczeniu, także tym miejskim! Będziemy podkreślać rolę wiejskich kobiet w tworzeniu kapitału społecznego. Z Wiejskiej Baby można być dumnym! Pokażmy wiec nasze kobiety w wielkich miastach i małych miastach – z pozytywnej strony! Nasze happeningi to także platforma dla wszystkich Bab do pokazania swojej wyjątkowości. Babo! Pokaż na co Cię stać!

Globalna Baba

O umówionej porze synchronicznie w kilkunastu miejscach w Polsce (i świecie) na głównych placach miast i wsi zasiądą baby z jajami do wspólnego obierania ziemniaków i śpiewania ludowych piosenek. Znaki rozpoznawcze: ludowa chusta na głowie, wiadro ziemniaków/kartofli/pyrów, sprzęt do obierania, jaja z hasłem kultura jest babą, śpiew i uśmiech na ustach!

To nie jest akcja tylko dla kobiet! Zaproście też mężczyzn do obierania ziemniaków i śpiewania! Chłopy (panowie), liczymy na Wasze niestereotypowe wsparcie! Ważne: Globalna Baba jest wydarzeniem, które ma być pozytywne i radosne! Nie wiążcie Baby z promocją żadnych ugrupowań politycznych – potraktujcie Babę globalnie!

Happening Globalna Baba to element tegorocznej akcji Kultura jest Babą. Stowarzyszenie Folkowisko już od dłuższego czasu promuje kulturę wiejską. W ubiegłym roku dzięki kampanii społecznej Jestem ze wsi! dotarliśmy do 2 milionów Polaków. Teraz dzięki Globalnej Babie chcemy odczarować kolejne wiejskie stereotypy – te, które dotyczą kobiet!

Chcesz dołączyć się do akcji i zorganizować Globalną Babę w swoim mieście/wsi – napisz: stowarzyszeniefolkowisko@gmail.com, chutorgorajec@onet.eu.

Globalna Baba_02

Więcej szczegółów:
Globalna Baba

Żródło: Materiały promocyjne

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.