[Impreza] „Na Akord” po raz czwarty

Organizując po raz czwarty Okazjonalny Przegląd Akordeonistów „Na Akord”, pragniemy ukazać prawdziwe oblicze akordeonu, jego ukrytą duszę, magiczne brzmienie, ale zarazem łączyć ludzi zawodowo grających ze zwykłymi hobbistami. Obalając przekonanie jakoby instrument ten był jedynie instrumentem biesiadnym, wstydliwym zarezerwowanym tylko dla twórczości ludowej. Akordeon to nie tylko przysłowiowe ,,wesołe drzewo”. Akordeon to przede wszystkim narzędzie dzięki, któremu uczucie kumulowane w sercu muzyka winno wyjawić się na zewnątrz w postaci dźwięku.

W środowisku muzycznym bywa przedmiotem wielu żartów i anegdot. Nie potrzebuje jednak litości i świetnie sobie radzi jako instrument solowy. Jest drugim po gitarze najpopularniejszym instrumentem ogniskowym. Zwykle leży pod reklamówką z kiełbasą, używany jako instrument gminny, małomiasteczkowy, zwany niekiedy z pogardliwą sympatią organami na szelkach.

kdk-na-akord-2016-a6

Jest to instrument o bardzo skomplikowanej budowie, wielu odmianach i rozmiarach, wymagający niezwykłej podzielności uwagi oraz fizycznej sprawności grającego. Akordeon jest zawsze młody. Konstruktorzy odmładzają go proponując nowe systemy, technologie, brzmienia i kształty. Nauka gry na nim jest trudna, ale można z niej czerpać nie lada satysfakcję.

Na scenie Krasnostawskiego Domu Kultury, 22 października wystąpią następujący akordeoniści: Jan Kowalski, Lech Żurek, Stanisław Majda, Andrzej Franczuk, Emil Mazurkiewicz, Jakub Latos, Szymon Chołomiej, Ryszard Król, Radosław Sieniec, Antoni Powszóg i Andrzej Łukaszczyk. Gwiazdą wieczoru jest wybitna polska akordeonistka młodego pokolenia Inga Piwowarska.

 

Pomysłodawca imprezy
Stanisław Kliszcz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.