Jan Bokszczanin w hołdzie Marianowi Sawie

Od kilku lat polecam Wam najciekawiej zapowiadające się koncerty z bogatego programu muzycznego Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Nie inaczej będzie i w tym roku. Wybrałem pięciu artystów, których występów, przyjeżdżając na dożynki piwne do Krasnegostawu nie możecie przegapić. Ich sylwetki zaprezentuję w odrębnych wpisach. Dzisiaj pierwszy.

Tegoroczne chmielakowanie proponuję zacząć dość nietypowo, od odwiedzin Kościoła Matki Bożej Pocieszenia. Tam, 18 sierpnia o godz. 19.00 odbędzie się drugi w historii Chmielaków recital organowy. W hołdzie Marianowi Sawie zagra ceniony na całym świecie muzyk, pedagog, dr. hab., prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Jan Bokszczanin.

Jan Bokszczanin

Jan Bokszczanin zagrał do tej pory ponad 50 recitali filharmonicznych. Dokonał prawykonań blisko 40 utworów organowych. Wziął udział w rejestracji przeszło 20 płyt. Kilkukrotnie był nominowany do nagrody muzycznej „Fryderyk”. Współpracuje z wieloma renomowanymi zespołami kameralnymi, chórami i orkiestrami z Polski i zagranicy. Występował w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame de Paris, Katedra we Freibergu, University Chappell w Glasgow czy Meyerson Symphony Hall w Dallas .

Pod jego redakcją ukazały się cztery zeszyty z utworami Mariana Sawy. To głównie jego kompozycje usłyszymy podczas chmielakowego recitalu. Stanie się to nie bez przyczyny, bowiem Marian Sawa urodził się właśnie w Krasnymstawie. Twórczość Sawy obejmuje około 1000 utworów. Najbardziej znany jest jako autor muzyki organowej. Specjalnie dla Jana Bokszczanina skomponował jedenaście utworów. Część z nich na pewno wybrzmi w piątkowy wieczór. Rzecz obowiązkowa dla miłośników muzyki organowej i klasycznej, a także osób interesujących się historią Krasnegostawu. Pamiętajcie, w tym roku pierwsze piwo po kościele.

Dominik Kleszko
fot. www.bokszczanin.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.