Lublin (BSNK Remix)

Przed Państwem najlepsze lubelskie remixy 2015 roku! Nie było łatwo ułożyć to zestawienie. Lubelscy artyści sztuką remixu parają się bowiem rzadko. Co więcej, swoich dzieł w ręce innych oddawać za bardzo też nie chcą. Stąd tylko skromy Top 10 (plus bonusy), a i tak zasilony przez remixowanych jak i remixujących pochodzących z całej Polski. Lublin (BSNK Remix) to lista dość osobliwa. Myślę jednak, że warto i pod tym kątem spojrzeć na miniony rok w okołolubelskiej muzyce.

01 Crab Invasion – Way Too Close (Fair Weather Friends Remix)

Pierwszy remix autorstwa Fair Weather Friends i jednocześnie kolejny z serii utworów z płyty Trespass”, które Crab Invasion oddali do przetworzenia w ręce zaufanych producentów. Kolaboracja obu formacji zaowocowała mocno wakacyjną wersją utworu, w której daje się zauważyć typowe dla Fair Weather Friends inspiracje latami 80-tymi. Za produkcję tej interpretacji odpowiada Mateusz Zegan. W ubiegłym roku do darmowego downloadu Kraby udostępniły także przeróbkę utworu Caps” autorstwa producenta ich debiutanckiego albumu Remka Zawdzkiego, ukrywającego się pod pseudonimem 4D2K1. O innych remixach z albumu Trespass”przeczytacie TUTAJ.

02 Mel Tripson – Back ‚N’ Reloaded (Stonkatank Remix)

Kompozycja o dubstepowym zabarwieniu zamykająca debiutancką epkę zespołu VI ID”. Remix stworzony na zmówienie u producenta nagrań Mela – Borysa Kunkiewicza. Zamysł był taki, aby stworzyć intro koncertowe nawiązujące do Back ‚n’ Reloaded”. Ostatecznie zamiast krótkiego instrumentala powstał numer, który przeprowadza słuchacza zarówno przez styl Mela Tripsona, jak i Stonkatank – projektu autora remixu. Jest to połączenie ścieżek oryginału i wokalu z pierwotnej wersji z autorskimi dźwiękami Stonki. Zgodnie z założeniem jakie przyświecało powstaniu remixu, zespół często otwiera nim swoje koncerty.

03 Zagi – Być (Tulipany Remix)

Tulipany to kolektyw didżejsko producencki zakochany w głębokich i nudiscowych brzmieniach z zamiłowaniem do lat 80-tych i 90-tych. Ich zamiarem jest wprowadzenie polskich offowych piosenek na klubowe parkiety. Po zelektryzowaniu” Takiego chłopaka” Mikromusic, sięgnęli do utworu Być” z debiutanckiej epki Zagi Uke”. Remix jako bonus trafił na jej ubiegłoroczną reedycję. Tulipany tworzą rezydenci lubelskiego klubu Dom Kultury: Dntrt i Kiano. Sprawdźcie ich fb.

04 Sex Machine Band – Jazda (Zetena Remix)

Sex Machine Band to żywiołowa mieszanka funk, soulu, groovy i jazzu, przy której nóżka sam tupie. Wszystko jest tu na miejscu: idealnie ze sobą współpracujące sekcje rytmiczna i dęta, oryginalny styl gitarzysty czy surowy wokal Sushkina. Krótko pisząc, produkt prawie doskonały. Prawie, bo ideał z tych wszystkich elementów, dodając nieco od siebie ułożył Zetena. Po raz kolejny pokazując swoją wszechstronność muzyczną i talent.

05 jZamojski – J 8,48 (Graf Cratedigger Remix)”


Podaję za stroną artysty: „Graf Cratedigger – cratedigger, producent, jeden z głosów internetowego Radia Rewers, miłośnik wszystkich elementów kultury hiphopowej.  Niektórzy mówią o nim „young dude with old soul”. Właściciel charakterystycznego, 12 bitowego brzmienia. Gęsto cięte, zwolnione sample, często także i wokalne oraz mocne bębny to jego znak rozpoznawczy. Choć jest oddany tradycji złotej ery i sampluje tylko winyle nie boi się też używać instrumentów Vst, po wcześniejszym „ubrudzeniu” ich brzmienia. Obecnie pracuje nad całą masą projektów z polskimi i zagranicznymi mc’s”. Wszystkich, którzy po raz pierwszy słyszą nazwę jZamojski odsyłam do mojej recenzji jego ubiegłorocznej epki. Efekt współpracy tej dwójki znajdziecie na płycie 10/10″, o której z kolei przeczytacie TUTAJ.

06 Olga Matu – Hold On (Spisek Jedenego Remix)”

Drugi reprezentant płyty „10/10″ w zestawieniu. Utwór „Hold On” pochodzi z wydanej w zeszłym roku epki „Dream”. Za kawałek wziął się jeden z najlepszych remixerów w Polsce – Spisek Jednego. Efekt jego pracy ładnie opisał Antkovsky z portalu SoulBowl: „Delikatny wokal Olgi Matuszewskiej został okraszony pozytywnym i słonecznym vibe’em. Dodatkowo, robotę robi zmiana tempa, magiczne hi-hat rolle i wplecione „okay” z „Mercy” Kanyego(!)”. Nie mniej gorszy (jeżeli w ogóle) jest remix Hold On” przygotowany przez niejakiego SURa.

07 Tubas Składowski – Bez konserwantów (Dj Tort Remix)

Bardzo udany remix DJa Torta, do kawałka pochodzącego z debiutanckiego albumu Tubasa Składowskiego. Klawiszowiec Rasmentalism nadał tytułowemu „Bez Konserwantów” synthpopowego sznytu, uwydatniając ciepłe, naturalne brzmienie utworu, któremu ton nadają featuringi Lilu i Eskaubei. Do numeru w tej wersji powstał teledysk w pełni oddający jego letni, lekki klimat. Bez Konserwantów Remixy Ep zawiera także godną polecenia kooperację Tubasa z duetem Spajku / Dziunek.

08 Empiria – Lustrzane Odbicie (Złote Twarze Remix)”

Emipirę powołali do życia Wigor i Peper – współtwórców zespołu Mor W.A.. Złote Twarze to kolektyw producencki, w skład którego wchodzą: Beztwarzy, Golden, Dj Gondek. Od blisko 10 lat swoimi produkcjami wspierają oni zarówno rodzimą jak i zagraniczną scenę muzyczną, współpracując z takimi artystami jak Dj Vadim, Haju, Miuosh, Onar czy Darce. Lustrzane odbicie” w ich remixie znajdziecie na nowej płycie Wigora i Pepera – „Moja Empiria”.

09 The Ravel – Marionetka (Static Bloom Remix)”

Remix zamykający debiutancką epkę formacji The Ravel, poruszającej się w estetyce ogólnie pojętego rocka. „Marionetka” została nagrana w „Bajm Studio” pod okiem Adama Dratha. Jej utanecznienia podjął się Marcel Gajosz aka Static Bloom. The Ravel przedstawię szerzej na blogu przy okazji zestawienia najlepszych lubelskich epek wydanych w 2015 roku, a oto co znalazłem na portalu „Club Life” temat Marcela: „Urodzony 28 grudnia 1992 roku w Lublinie. Jego fascynacja muzyką elektroniczną zaczęła się w wieku 10 lat po kontakcie z twórczością ATB. Niedługo potem zaczął pracę z Keybordem Casio. Szybko doszedł do wniosku, że to ulubiona rzecz w Jego życiu. W 2011 roku rozpoczął pracę z programem Fl Studio. Po ciężkiej i systematyczniej pracy nadeszły pierwsze sukcesy. Debiutował utworem „Another Rainy Day” wydanym w wytwórni WeRecommendRecords”. Jego dyskografię zamyka singiel I Miss You”, który ukazał się w tym roku.

10. Dziadowski Projekt – Orepotfore (Dziewka Remix)”


Rzecz nietypowa w tym rankingu. Nie znam oryginału tego utworu. Nie wiem czy takowy został w ogóle udostępniony publicznie. Kompozycja pochodzi z debiutanckiej epki Dziadowskiego Projektu Zarzewie”. Autorem kompozycji jak i jej remixu jest sam zespół, który otagował ja na Bandcampie następująco: electronic, disco, dupstep, electro, etno, folk, Lublin. Nic dodać, nic ująć. Chcecie dowiedzieć się więcej o projekcie, to zajrzyjcie TU.

(Re)miksował:
Dominik Kleszko
fot. fb Crab Invasion

2 Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.