Lublin Live Sessions 2015

Słyszeliście o „sessions”? W Polsce często funkcjonują pod nazwą wideosesje i dostępne są głównie w serwisie YouTube. Najpopularniejsze realizuje poznański oddział „Balcony Tv” – światowego potentata w tej dziedzinie. Dużą popularnością cieszą się „Silessia Videosession”, „Miejscovnik”, „Sofar Warsaw” czy „Łódzkie Wideosesje”, gdzie prezentuje się śmietanka krajowej alternatywy. Ponad 50 wideosesji w różnych miastach Polski zrealizował także portal „Uwolnij Muzykę”. Klipy prezentujące muzykę rodzimych wykonawców zaczął tworzyć również streamingowy serwis „Tidal” czy amerykańska stacja radiowa „KEXP.” W ubiegłym roku do tego grona dołączył lublinianin Rafał Rudzki z projektem „Vintage Sessions”.

Pomysł na wideosesję wydaje się być prosty. Za takową możemy uważać prawie każdy nagrany na żywo występ muzyczny. Prawie każdy, gdyż są to zazwyczaj utwory w akustycznych wersjach, zarejestrowane w niekonwencjonalnych, klimatycznych sceneriach. Jakie jeszcze inne wymogi powinny spełniać „sessions”? Dowiecie się tego z poniższego rankingu, szczególnie z notek dotyczących utworów sygnowanych marką Vintage Sessions”, zawierających opisy zaczerpnięte z facebookowego profilu projektu.

Czym jest poniższe zestawienie? To najlepsze moim zdaniem wideosesje (i formaty im podobne) jakie powstały w 2015 roku, w których uczestniczyli lubelscy artyści. Listę należy także traktować jako pierwszą część piosenkowego podsumowania ostatnich dwunastu miesięcy na lokalnej scenie muzycznej. Niedługo Top 10 najlepszych remiksów!

01 Moriah Woods – „You Can’t See” / „Breaking Through”

Dwa utwory zapowiadające nową płytę Moriah. Sesja zarejestrowana „gdzieś” w Puławach. Moriah towarzyszyli na basie Mariusz Antas (Hidden World, The Feral Trees) oraz perkusista Yummy Mummy Michał Głos. Za realizację nagrania odpowiadają Michael Brzeziński (wideo) i Michał Głos (audio).

Moriah Woods to autorka tekstów, kompozytorka, multiinstrumentalistka. Pochodzi z miasteczka Paonia w USA. W grudniu 2013 roku ukazał się jej pierwszy album „Bring the Rain”, który nagrała samodzielnie w domu. Do Polski przyjechała w 2014 roku, gdzie aktualnie mieszka i tworzy. Oprócz kariery solowej, udziela się w The Feral Trees. Więcej na jej temat przeczytacie w pierwszym numerze „Gazety Magnetofonowej”. Polecam!

02 Sound Surgery – „Studio Live Act vol. 1”

Sound Surgery to duet producencki, który tworzą Golden (więcej TU i TU) oraz Adam L (dokonaniom tego Pana przyjrzymy się obszerniej niebawem). Poniższy oneshot został nagrany w Łejkap Studio. Spontaniczny bit i spontaniczne nagranie – tak twierdzą wykonawcy. Film nakręcił Brephoto z ekipy SecondEye. Warto sprawdzić także kawałek „Circle” zarejestrowany podczas „Chonabibe Festivalu” w Opolu Lubelskim.

03 Mel Tripson – „Na ziemię”

Mel Tripson po polsku! „Na ziemię” rozpoczyna kolejny etap w karierze Mela Tripsona. Nowa, dość odmienna od poprzednich dokonań grupy, muzyka została zaprezentowana w ramach projektu „Vintage Session”. W filmie oprócz muzyków zespołu wystąpiło osiedle mickiewiczowskie na lubelskim LSM-ie, kładka nad ulicą Filaretów oraz tajemnicza Pani z reklamówką. Po TYM linkiem dostępne jest to samo nagranie, ale zarejestrowane podczas programu TVP „Świat się kręci”. Porównajcie!

Vintage Sessions” to akustyczne wideosesje nagrywane w klimatycznych miejscach Lublina. Wysoka jakość nagrań zapewnia przyjemną atmosferę oglądania i słuchania często dopiero co rozpoczynających swoją karierę artystów. „Vintage Sessions” to jak twierdzi pomysłodawca projektu Rafał Rudzki (niegdyś Sorr(y)) połączenie artystycznych ujęć „Mahogany” i studyjnej jakości „KEXP”. Warto polubić profil na fb zasubskrybować kanał na YouTube.

04 Flemings – „I’m Fine”

Utwór anonsowany w sierpniu jako drugi singiel duetu. Zapowiadanej studyjnej wersji (jak i jej remiksów) niestety nie doczekaliśmy się do tej pory. Rzeczony wykon „I’m Fine” został zarejestrowany na tarasie poznańskiego „Hill Hostelu” w czasie ostatniego „Spring Breaka”, gdzie zespół dał jeden z najlepszych koncertów festiwalu.

05 Paravan – „White”

Akustyczna wersja ubiegłorocznego singla ParaVanów. Piosenka ukazała się na płycie „Nowa Lubelska 2” i cały czas jest dostępna do darmowego pobrania z Bandcampa. „White” to najradośniejszy utwór w dorobku grupy. Jak widać i słychać świetnie sprawdza się na żywo i już po pierwszych „nutkach” zapada na długo w pamięć. Sesja zrealizowana w ramach „Vintage Sessions”.

06 Krzysztof Zalewski – „Obracam w palcach złoty pieniądz”

I znów Poznań. Krzysztof Zalewski coveruje na żywo utwór Perfectu „Obracam w palcach złoty pieniądz” w „Offensywie” radiowej „Trójki” podczas „Męskiego Grania 2015” w Poznaniu. Nic więcej pisać chyba nie trzeba.

07 Mohipisian – „King Of Glory”

Parlez-vous français? Tym razem francuskim akcentem perkusista Mohipisian Marcin Sekula zaprasza do obejrzenia „King Of Glory” zarejestrowanego przez Rafała Rudzkiego.

Przy okazji Rafał odsłania kolejne tajnik realizacji „Vintage Session”: „Sesje pokazują artystów dokładnie tak, jak grają. Dźwięk, który słyszycie w każdym nagraniu, to dźwięk nagrany na żywo podczas kręcenia klipu – bez cięcia, poprawiania wokalu, wyrównywania i bez oszukiwania. Jeśli zespół brzmi świetnie, to dlatego że gra świetnie. Klip to tzw. oneshot, nagrywany tuż przed muzykami, by odzwierciedlić towarzyszące im emocje przy tak specyficznym występie”.

Jeżeli chodzi o Mohipisian, obowiązkowo do sprawdzenia akustyczne „City Of Life” wykonane w „Radio Lublin”. Więcej na ten tema TUTAJ.

08 Yummy Mummy – „Senny”

Akustyczna wersja drugiego singla z debiutanckiej płyty grupy Yummy Mummy „Funky Diskotek”. Do sesji zespołu w okrojonym składzie (Jadwiga Malinowska – wokal i Mateusz Kowalczyk – gitara) doszło w puławskim klubie Oskar. Całe zdarzenie zarejestrował Maciej Szubartowski.

09 Čači Vorba – „Trecut O-doru Codru”

Trecut o-doru codru” Čači Vorba wykonała w ramach w programu „Halo Kultura” emitowanego na antenie „Radia Lublin”. To jeden z najbardziej rozbudowanych utworów na nowej płycie grupy zatytułowanej „Šatrika”. Zespół z kliku wariantów pieśni z rumuńskiego regionu Bihor ułożył historię o braku szczęścia w miłości. W rumuńską poezje ludową wplótł tradycyjne cygańskie zaklęcia miłosne, mające odwrócić niepomyślny bieg rzeczy. „Šatrika” ukazała się nakładem „Oriente Musik”.

10 The Feral Trees – „Old Growth”

Podobnie jak w przypadku Flemings: Poznań, „Spring Break 2015”, „Hill Hostel”, jeden z najlepszych koncertów showcasu. Utwór pochodzi z Najlepszej lubelskiej płyty 2015 roku. Informacji o The Feral Trees znajdziecie TUTAJ.

11 Łukasz Jemioła – „I’m Leaving Home”

Jedyny anglojęzyczny utwór na debiutanckiej płycie Łukasza zatytułowanej po prostu „Jemioła”. Autorem kompozycji jest Rafał Rozmus. Za aranż odpowiada sam wykonawca, który jest regularnym gościem Józefa Szopińskiego w audycji „Halo Kultura”. Więcej sesji Łukasza (i nie tylko) uwiecznionych w Radio Lublin znajdziecie na kanale YouTube rzeczonego programu. Polecam!

12 Plug&Play – „Dancing Like Madonna”

>

Trzeci (i ostatni) w zestawieniu reprezentant internetowego kanału „Balcony TV”. „Dancing Like Madonna” to jeden z dwóch singli wydanych w ubiegłym roku przez Plug&Play nakładem „Make Music Agency”. Więcej info o zespole i singlu znajdziecie TUTAJ.

13 The Underground Man – „Heartaches & Hurricanes”

Utwór dobrze znany z koncertów grupy. Dotąd opublikowany tylko w wersji live na kanale „Vintage Sessions”. „Heartaches & Hurricanes” został nagrany w Szkole Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Lublinie. Podczas sesji zespół użył nietypowych dla siebie instrumentów tj. ksylofonu i trąbki. Wkrótce możemy spodziewać się kolejnych efektów współpracy The Underground Man z Rafałem Rudzkim. Tym razem nad nową live sesją pracowali w Radio Lublin. Więcej o zespole TUTAJ.

14 Jadwiga Malinowska & Mateusz Kowalczyk – „American Boy” / „Make You Feel My Love”

Sesja została zrealizowana w klubie „Oskar” przez Macieja Szubartowskiego przy współpracy „Red Records”. 1/2 Yummy Mummy sięga po utwory z repertuaru dwóch brytyjskich wokalistek Estelle i Adele. Ten pierwszy warto porównać z wersją, którą cały zespół wykonał podczas 10. edycji „Must Be The Music”.

15 Jonatan Maciejko x Sebastian Obara – „Fly Me to The Moon”

Kolejny duet. Tym razem składający się z dwóch Panów. Jonatan Maciejko – beatboxer, wokalista udzielający się m.in. w Gospel Project oraz Sebastian Obara – jeszcze nie tak dawno współtworzący Sorr(y) biorą na warsztat jazzowy klasyk skomponowany przez Barta Howarda. Film zarejestrowano w lubelskim klubie „Frutti di Mare”.

16 Wera i Kruk – „Seven Nation Army”

Rezydenci lubelskich klubokawiarni. Projekt tworzą Weronika Kijewska (m.in. Orkiestra Świętego Mikołaja) i Rafał Dubas (Logic In Action!). Duet wykonuje głównie cudze kpompozycje zaaranżowane na wokal, gitarę i wiolonczelę. W jego repertuarze znajdują się utwory, takich wykonawców jak: Radiohead, Beirut, David Bowie, Eric Clapton, The Doors czy The White Stripes. Poniżej w cover tego ostatniego zespołu!

17 Zinioni – „Kuski”

Zinioni to obecnie projekt solowy, który powstał początkowo jako kwartet w 2007 roku w Lublinie. Liderem i założycielem jest Rafał „Zin” Mieczysłavsky – autor muzyki oraz większości tekstów. Zinioni to pomieszanie kilku stylów takich jak: rock, reggae oraz psychodela. Obecnie Zinioni występuje w aranżacji akustycznej z wykorzystaniem różnorodnych instrumentów: gitary, ukulele czy lap steel guitar. Jedynym utworem projektu dostępnym w sieci jest „Kuski”. Do obejrzenia oczywiście na kanale „Vintage Sessions”.

19 It’s July Already! – „The Show”

Wykonanie na żywo utworu „The Show”, który – w wersji studyjnej i z perkusją – znalazł się na epce „What Happened To June?”. O zespole It’s July Already! pisałem nie dawno w cyklu „Schodzimy do garażu”. Kto nie czytał, niech szybko nadrobi zaległości.

19 Domy Towarowe – „Pumpernikiel”

Domy Towarowe w ubiegłym roku dały serię mini-koncertów na baterie w pięknych okolicznościach krasnostawskiej przyrody. Poniżej film nagrany przez Tomka Chuszczę w trakcie jednego z nich. Set miał miejsce na tzw. Ptasiej Wyspie w lesie Borek. Więcej o informacji o projekcie znajdziecie m.in. TUTAJ.

20 Zagi – Nic

Spontaniczna wideosesja Zagi zarejestrowana przez Piotra Kowalika (Film Peaks) podczas próby. Utwór pochodzi z epki „Uke”. Więcej o Zagi przeczytacie TUTAJ.


Żródła: „Vintage Sessions”, „Radio Lublin”, „Balcony TV”, Miesięcznik „Magiel”.
Gragika: „Vintage Sessions”

Wybrał i ułożył:
Dominik Kleszko

 

One Comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.