Najlepsze lubelskie płyty 2015 roku

 

Moje ulubione lubelskie płyty wydane w 2015 roku to:

1. The Feral Trees – The Feral Trees (Antena Krzyku)
The Feral Trees to projekt, w skład którego wchodzą mieszkająca w Puławach – songwriterka Moriah Woods oraz członkowie grupy Hidden World: Grzegorz Napora, Dawid Ryski i Mariusz Antas. Muzykę, którą tworzą określają mianem dark folku, łączącego w sobie akustyczne alt-country z mrocznym, metalowym brzmieniem.
CZYTAJ WIĘCEJ NA 
ANTENA KRZYKU
KUP


2. Infradźwięki – Summer Love (Wytwórnia Krajowa)
Infradźwięki to grupa instrumentalna, jakich prawie nie ma na naszej scenie. Łączy ze sobą w sposób unikatowy prawdziwą, głęboką miłość do rozległych pejzaży gitarowych spod znaku najlepszych wzorców amerykańskiej post-rockowej alternatywy z wyjątkową, niespotykaną na co dzień dojrzałością i smakiem. Tym, co wyróżnia twórczość pochodzącej z Opola Lubelskiego grupy na tle muzycznych dokonań kolegów zza oceanu, jest specyficzna, lokalna i tak bardzo „nasza” wrażliwość.
CZYTAJ WIĘCEJ NA 
BSNK
KUP


3. 
Tatvamasi – The House Of Words (Requiem Records)

Podróż niespokojnego Indianina przez zamglony świat przeszłości. Błądzenie i odnajdywanie.  Ruiny świątyni, upadki, wzloty, odwieczna walka z demonami przodków, wizja. Miłość jest Bogiem. Dynamiczne zachwiania dyscypliny w chaosie. Wolność w niewoli. Sprzeczności, skręcone melodie, namiętność improwizacji, radość eksperymentowania, zabawa dźwiękiem słów niewypowiedzianych. Drobiazgi rozrzucane I zbierane. „Cisnęliśmy czasem w próżnię na pohybel zegarmistrzom”.
CZYTAJ WIĘCEJ NA 
REQUIEM RECORDS
KUP


4. oly. – Home (Nextpop)

Oly. to 21-letnia singer-songwriterka o charakterystycznym głosie i niezwykle dojrzałej melodyce. Jest muzycznym samoukiem obdarzonym nieprzeciętną wrażliwością i talentem kompozytorskim, które uderzają od pierwszych dźwięków. Zadebiutowała gościnnym występem w piosence Fismolla „The Healing”, która ukazała się w sierpniu 2014 na kompilacji Tunnel Vision vol. 1: Slow Burning, wydawanej przez wytwórnię Nextpop.
CZYTAJ WIĘCEJ NA EMPIK
KUP


5.
Chłopcy Kontra Basia – O (Agora)
Rozsmakowani w minionej kulturze, Chłopcy kontra Basia ubierają słowa we współczesne kompozycje, nadając im aktualny wymiar i sens. Ubogacają swe dotychczasowe brzmienie w partie trąbek, ukulele, fortepianu. 
Dryfują pomiędzy archaicznie brzmiącymi melodiami a tanecznym groovem, eksperymentują z barwami, formą, brzmieniem. Pomimo minimalistycznego trzonu – śpiewu, kontrabasu i perkusji  – starają się wciąż zachwycać i zaskakiwać – także samych siebie.
CZYTAJ WIĘCEJ NA AGORA
KUP


6. Sex Machine Band – Funkmistrz z Lublina (n/a)
Sex Machine Band to żywiołowa muzyka, która nie pozwala ustać w miejscu. Funk, soul, groove & jazz – Sex Machine Band to studyjna i koncertowa petarda z naoliwioną sekcją rytmiczną i dętą, doprawiona oryginalnym stylem gitarzysty oraz surowym wokalem.
CZYTAJ WIĘCEJ NA BANDCAMP
KUP


7. Cartanaporu – Little Wars (n/a)

Chociaż debiutancki album lubelskiej formacji Cartanaporu, „Little Wars”, nagrany został przeszło dwa lata temu, to światło dzienne ujrzał dopiero teraz. Mamy tu sześć autorskich kompozycji, przekładających się na czterdzieści minut muzyki, w której przeplatają się wpływy post-rockowe oraz indie, a miejscami słychać i punkowe zacięcie. Materiałowi na „Little Wars” różnorodności i fantazji odmówić nie sposób, chociaż i bez pewnych wpadek się nie obyło.
CZYTAJ WIĘCEJ NA 
FINE TUNE TV
KUP

 

8. Katarzyna Łopata – Osiecką (Fonografika)
Agnieszka Osiecka wciąż młoda. Zapomnijcie na chwilę o balu i jej wielkich przebojach. Sięgając po mało znane teksty odkrywamy Osiecką, która intryguje, ciekawi i w często ironiczny sposób zmaga się z samotnością. Tak jak każdy z nas. Tylko piękniejszymi słowami. Dzięki współpracy Katarzyny Łopaty i Wojciecha Klona powstała muzyka, którą trudno zaszufladkować w konkretnym gatunku. Różnorodna stylistyka rozciąga się od gitarowych przesterów, przez ambitny pop, aż po miękkie nu-jazzowe brzmienia. Poza wokalem, gitarami i perkusją na płycie usłyszymy również klawisze, syntezatory oraz saksofon. Całość tworzą młodzi muzycy i jednocześnie przyjaciele, dzięki którym projekt jest szczery, intymny a zarazem bezkompromisowo świeży. Ciepły wokal Kasi nadaje mu także pewną dozę kobiecej subtelności.
CZYTAJ WIĘCEJ NA FONAGRAFIKA
KUP


9. Chonabibe – Panoramy (My Music)
Panoramy” to album nasycony emocjami. Radość przeplata się ze złością, odwaga ze zwątpieniem, motywacja z rozleniwieniem. Chonabibe to autentyczne polskie teksty i elektryzujące melodie. Perkusję, gitary, syntezatory i sample wzbogacono o brzmienie skrzypiec, kontrabasu a nawet akordeonu. Niezmiennym znakiem rozpoznawczym pozostają wokale Jahdecka i Fat Matthew. Po entuzjastycznie przyjętym debiucie, lublinianie postawili na brudne a zarazem nowoczesne brzmienie. World hip hop, beatbox, soul z elementami reggae, elektroniki oraz popu. Te, oraz wiele innych wpływów uformowało drugi album lubelskiej formacji, która „chodzi własnymi drogami”.
CZYTAJ WIĘCEJ NA MYMUSIC
KUP


10.
Phedora – The House of Ink (n/a)
Debiutancki krążek zespołu zapowiadał się bardzo pozytywnie i jak na rockową alternatywę przystało – z wykorzystaniem mocnych riffów. Sama płyta przyciąga swą eterycznością i mrocznym klimatem, co zwiastuje również kobieta, nakreślona atramentową linią na okładce albumu. Enigmatyczna, ulotna i niejednoznacznie definiowana.
CZYTAJ WIĘCEJ NA FINE TUNE TV
KUP


11. BKND – Dusted archives 001 (n/a)
12. Dolar – Serca do lodu (n/a)
13. 
Myly Ludzie – 180 R’n’R (n/a)
14. Domy Towarowe – Domy Towarowe (n/a)
15. Gurthang – I Will Not Serve (n/a)
16. FSC Hot Rod – Milk and Alcohol (Drath Music)
17. Growbox – Growbox (Asfalt Records)
18. Čači Vorba – Šatrika (Riente Musik)
19. Beton Jazz – Game Over (Rockers Publising)
20. 
TaLLib – Twoje miejsce, twój czas (Sony Music)
21. Rootz Fyah – Message (n/a)
22. Goście – Pierwsze rozdanie (Fonografika)
23. Goya – Widoki (Universal)
24. Marcin Kruk – Życie pełne życia (n/a)
25. More Expierience – Piosenki z szuflady (n/a)
26. Bonson – Lepiej nie pytać (EtRecs Records)
27. Wieko – Błękitny dym (n/a)
28. Marek Andrzejewski – Akustycznie (n/a)
29. Łukasz Jemioła Trio – Jemioła (Fanfara)

 

Ranking ułożył, opisy skopiował oraz linki dodał:
Dominik Kleszko

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.