Najlepsze lubelskie teledyski 2014 roku

W tym roku podsumowanie „lubelskiej” sceny muzycznej a.d. 2014 zaczynam od zestawienia najlepszych teledysków. Przymiotnik „lubelski” należy w tym przypadku traktować jeszcze bardziej umownie niż w poprzednich latach. Twórcy jednego z klipów to Argentyńczycy. W innym możemy podziwiać Tajlandię. Do rankingu włączyłem sukcesywnie pomijanych w poprzednich edycjach rekapitulacji Skubasa i Krzysztofa Zalewskiego – artystów uznanych w kraju, z Lublinem powiązanych obecnie okazyjnie. Są także raczej już warszawskie „Kraby” oraz rezydująca w stolicy Zagi. Rzutem na taśmę do Top 10 wdarło się moje odkrycie ostatnich tygodni – zespół Tubas Składowski z Białej Podlaski. Daleko do Lublina ma również mieszkający w Poznaniu Jakub Zamojski i to on rozpoczyna tegoroczne podsumowanie.

10. jZamojski – „AP 21,1”

W powyższym klipie niejako wystąpiliśmy! Ściślej rzecz ujmując w kilku ujęciach „AP 21,1” „zagrała” płyta „Nowa Lubelska Muzyka”, a w napisach końcowych pojawiło się logo naszego bloga. Za scenariusz filmu odpowiadają Jakub Zamojski i Marcin Rogalewicz. Reżyserią, scenografią i kostiumami zajął się już w pojedynkę Marcin. Zdjęcia i montaż to dzieło Dawida Pluty z Dave Studio. Obraz promuje singiel o tym samym tytule oraz wydaną w lutym ubiegłego roku epkę Jakuba Zamojskiego „Sześć”. O obu wydawnictwach więcej w kolejnych częściach podsumowania.

09. ParaVan – Wavin’ Dancefloor

Do wyprodukowania „Wavin’ Dancefloor” zespół podchodził trzykrotnie. Ostatecznie wszystkie zdjęcia zrealizowano w domu. W końcowym etapie prac nad teledyskiem posłuszeństwa odmówił komputer. Sprzętowo „ParaVanom” pomógł Mateusz Fidut. Dlatego w opisie na YouTubie widnieją nazwiska dwóch montażystów – Mikołaja Gwozdy i Mateusza właśnie. Prace nad klipem sfinalizowano 29.08.2014 roku w Lublinie. Wideo promuje debiutancką epkę zespołu „Paper Tress”. Zostało wyróżnione przez lubelską Gazetę Wyborczą i umieszczone w rankingu „Jak zrobić świetny teledysk? Lubelscy artyści to wiedzą.”

08. Stonkatank – Satisfight

Wideo do singla „Satisfight”, o którym na blogu BSNK w ubiegłym roku pisałem kilkukrotnie powstało za sprawą T&M Studio w postaci Tomasza Habza, Mateusza Dudka i Andrzej Bzickiego. W „stopce” na YouTubie pojawia się jeszcze jedno nazwisko płockiego artysty Kamila „Braza” Ziółkowskiego. Dynamiczny, czterominutowy film w warstwie fabularnej to nic innego jak pokaz wokalno – instrumentalnych możliwości członków zespołu: Borysa Kunkiewicza, Łukasza Tomczaka i Kamila Malczyka, którzy – żeby nie było – mają się czym pochwalić w tej materii!

07. Miąższ – Nie lubię

„Nie lubię” to teledysk do pierwszego singla z wydanego 8 marca 2014 roku album „Stop GMO”. Twórcami klipu jest duet Drobczyk+Kopaniszyn oraz Rafał Pietrowicz, odpowiedzialny za przeniesienie analogowej scenografii w świat cyfrowych technologii i wykreowanie wersji 3D. Podając za autorami teledysku: Podróż przez kolejne wcielenia wokalistki Miąższu doprowadziła nas do zaawansowanych rozwiązań technologicznych i tym samych wizualnych. Wykreowaliśmy zakrzywioną przestrzeń z żywej materii – połączyliśmy działania analogowe z rozwiązaniami 3D w formie wideoklipu. Wypada dodać, że to jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce i… zapewne nie ostatni.

Zobacz także „Granice”.

06 . Tubas Składowski – Yo Yo

„Yo Yo” miał premierę 28 kwietnia 2014 roku. Został stworzony we współpracy z ekipą Easymonday. Scenariusz klipu przygotował sam zespół. Realizacją zajęli się Maciej Głaz i Kamil Woytak. Teledysk promuje album „Bez konserwantów”, na którym białopodlaska formacja udanie połączyła tradycyjny hip-hop i jazz, soul z rockowymi elementami. Szerzej o zespole i płycie 26 stycznia w przedostatniej części podsumowania zatytułowanej „Najlepsze lubelskie albumy 2014 roku”!

Zobacz także „Travelers”.

05. Krzysztof Zalewski – Ósemko

„Ósemka” została wyreżyserowana przez Yulkę Wilam – artystkę fotograficzkę, autorkę okładki albumu „LAX” Brodki. Za zdjęcia odpowiada Maciej Domagalski, a realizację Alternative Studio. W czarno-białym filmie oglądamy samego wokalistę, a także Masię Dębską, Kacpra Dominika, Weronikę Szawarską oraz tajemniczych Tolka i Ludka. „Ósemka” to drugi singiel z płyty „Zelig”, wybrany do promocj przez samych fanów, którzy po koncertach i w prywatnych wiadomościach do Zalefa pisali o nim jako o swoim ulubionym utworze z płyty.

04. Crab Invasion – One Day

CAST
Karolina Szytowska as Lola Summit
Tomasz Ukleja as Tristam Lim
WITH
Tomasz Bala
Marta Iwanków
Antonina Konopelska
Beata Małyska
Patrycja Marciniak
Jakub Sikora
Robert Sikora
Tomasz Skórzyński
SCREENPLAY
CINEMATOGRAPHY
EDITING BY
Antonina Konopelska
Beata Małyska
COSTUMES…………….Zofia Komasa
HAIR………………………Ciach Fryzjer
MAKEUP…………Patrycja Marciniak
MAKEUP…………….Marta Iwanków
PRODUCED BY
Mimikra
Postaranie Records
AND
Make Music Agency
MUSIC BY
Crab Invasion
Vocals & Guitars……….Jakub Sikora
Bass………………………Robert Sikora
Piano………………………Tomasz Bala
Percussion………Tomasz Skórzyński
DIRECTED BY
Antonina Konopelska
Beata Małyska

03. Zagi – Pekaboo

„Peekaboo” to utwór pochodzący z epki „Uke”, która swoją premierę miała we wrześniu 2013 roku. Animowany teledysk powstawał ponad pół roku. Za jego realizację odpowiedzialni są Joanna Goldman oraz Maciej Gradkowski. Zagi nawiązała współpracę z Joanną dzięki serwisowi YouTube, gdzie trafiła na jej prace. W utworze wokalnie udziela się oly., która napisała również do niego tekst.

02. Soulpete – Rhymes On Random 

„Rhymes On Random” to jeden z teledysków promujących zeszłoroczny album lubelskiego producenta zatytułowany „Soul Raw”. Klip to skrócona wersja krótkometrażowego filmu Kendy’ego Ty „A Drop In The Ocean”. Obraz opowiada historię ojca poszukującego zaginionej córki na ulicach Bangkoku. Jako ciekawostkę podam, że zdjęcia do filmu zostały zrealizowane za pomocą aparatu Canon 550D / T2i z obiektywem Sigma 30mm F1.4

Zobacz także „Step Ford”.

01. Skubas – Wyspa Nonsensu

„Wyspa nonsensu” to drugi singel promujący album Skubasa „Brzask”. Autorami klipu są graficy z argentyńskiej agencji Inlandstudio, którą tworzą Gonzalo Nogues, Javier Bernales i Julian Nunez. Jak podaje wytwórnia Skubasa Kayax: Bez wahania przyjęli oni niełatwe wyzwanie pracy na odległość dla artysty, który był dal nich zupełnie nowy. Tym samym muzyka i klimat twórczości Skubasa przekroczyła ocean i zainspirowała do stworzenia – jak się okazuje – „Najlepszego lubelskiego teledysku 2014 roku”.

Zobacz także „Nie mam dla Ciebie miłości”.

 

Więcej lubelskich teledysków wyprodukowanych w 2014 roku znajdziecie TUTAJ.

Wykorzystano materiały promocyjne poszczególnych artystów.
Dominik Kleszko

 

2 Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.