Niezły model

W połowie listopada w Krasnymstawie odbędzie się XII Wojewódzki Krasnostawski Konkurs o Grand Prix Małego Modelarza oraz Konkurs Modeli Kartonowych, Plastikowych i Modeli redukcyjnych klas “C” NavigaOrganizatorami imprezy są: Urząd Marszałkowski w Lublinie, Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju w Lublinie, Zarząd Powiatowy LOK w Krasnymstawie oraz Klub Modelarski MINI. Konkurs odbędzie się w dniach 17-18 listopada w budynku Krasnostawskiego Domu Kultury.

Głównym celem organizatorów jest popularyzacja wydawnictwa Mały Modelarz. Pozostałe to promocja województwa lubelskiego, wywołanie zainteresowania modelarstwem wśród młodzieży, kształtowanie umiejętności manualnych i wyobraźni przestrzennej, zainteresowanie historią i pozytywnym wymiarem militariów oraz promocja powiatu i miasta Krasnystaw. Konkurs oraz późniejsza wystawa mają charakter otwarty. Będzie im towarzyszyć giełda modelarska.

Konkurs zostanie rozegrany w klasyfikacji indywidualnej. Sędzią głównym będzie Tomasz Guz. Dla uczestników konkursu przewidziano szereg wyróżnień. Szczegółowy regulamin, program oraz wyszczególnienie nagród, jakie zostaną przyznane znajdziecie TUTAJ.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że na terenie województwa lubelskiego działają tylko 3 kluby modelarskie: w Lublinie, Biłgoraju i właśnie w Krasnymstawie. Klub MINI prowadzony jest przez Tomasza Guza, pasjonata modelarstwa, oddanego bez reszty jego działalności. Zrzesza kilkunastu modelarzy, którzy swoje prace wykonują najczęściej w domu. Spotykają się podczas wyjazdów na różnego rodzaju konkursy, z których zawsze wracają z nagrodami. Smutne w tym wszystkim jest to, że pomimo sukcesów, ciągle borykają się z kłopotami lokalowymi i finansowymi przez co utrudniona jest ich działalność dydaktyczna.

Z każdym rokiem również środki pieniężne przeznaczane przez krasnostawskie instytucje i urzędy na konkurs są coraz mniejsze, jednak Tomek zawsze stara się, aby modelarze którzy odwiedzają nasze miasto mogli czuć się jak najlepiej. Są pierwsze skutki tych działań. Od 2-3 lat zauważalne jest zwiększone zainteresowanie konkursem. W ubiegłym roku wystartowało niemalże 60 zawodników Wzrost liczby uczestników, przekłada się również na poziom wykonania modeli. Dotychczas w Krasnymstawie gościli między innymi modelarze z Białegostoku, Poznania, Bydgoszczy, Kielc, Radomia, Kruszwicy, Wschwowy, Krakowa, Stalowej Woli, Lublina i Zamościa. Prezentowane były modele nagradzane na mistrzostwach świata, Europy i Polski.

Tomasz to jak już wspomniałem ceniony sędzia modelarski. Posiada pierwszą klasę sędziowską. Zawsze jest gotowy wyjaśniać zawiłości sędziowania i nieść fachową pomoc młodszym kolegom. Jako modelarz zdobył wiele prestiżowych nagród między innymi srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Gdańsku i Puchar Ministra Edukacji Narodowej. Uważa, że modelarstwo to nie tylko hobby. Pozwala ono rozszerzać wiedzę techniczną i historyczną. Uczy cierpliwości i uspokaja organizm.

Zatem, jeżeli sam sklejasz modele, interesujesz się historią lub chcesz poćwiczyć panowanie nad sobą, swoim organizmem, jest to impreza dla Ciebie! I jeszcze jedno. Wszystkich zwiedzających organizatorzy zapraszają 18 listopada w niedzielę tak, aby sobota mogła być przeznaczona wyłącznie dla modelarzy.

Zdjęcia: Kroolo. Wykorzystano fragmenty artykułów Wielki świat w miniaturze Grzegorza Drozdalskiego oraz Wielka flota w środku lądu Marty Herbut.

 

Dominik Kleszko 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.