Nowa energia

Borys Kunkiewicz. Rocznik 1988, mieszkający w Lublinie. Z wykształcenia inżynier architekt, z zamiłowania muzyk. Swoimi pomysłami obdziela aż trzy projekty.

Z tym najbardziej znanym – Stonkatank zwyciężył kilka tygodni temu w 8. edycji szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów „Nowa Energia”. W nagrodę otrzymał m.in. możliwość wydania singla w wytwórni Kayax oraz pakiet działań promocyjnych na rzecz jego popularyzacji. Według jury (w składzie Katarzyna Nosowska, Paweł Krawczyk, Piotr Metz oraz Przemysław Thiele) duet, który obecnie tworzy razem z Łukaszem „Bolo” Tomczakiem „robi na scenie tyle, co niektóre czteroosobowe zespoły”. Ich muzyka to połączenie tanecznej elektroniki, energicznej perkusji, indie-rockowych brzmień spod znaku drum’n’bass i wyrafinowanego męskiego wokalu.

Pomysł na Stonkatank zrodził się w głowie Borysa dwa lata temu. Wcześniej grał w kilku innych formacjach na gitarze. W założeniach rockstepowa „Stonka” miała być zespołem. Skończyło się jednak na koncepcji „lider + instrumentaliści”. Do tej pory z Borysem w jej ramach współpracowali: Aleksandra „oly.” Komsta (wokal), Maciej Tomica (gitara), Maciej Stachyra (perkusja, sampler), Kamil Malczyk (gitara basowa, wokal, klawisze) czy wspomniany Łukasz „Bolo” Tomczak. Stonkatank ma na koncie dwa oficjalne single „Never again” i „Satisfight” (dostępny na kompilacji „Nowa Lubelska Muzyka”) oraz kilka pojedynczych utworów umieszczonych na różnych platformach w sieci. W tym tygodniu ruszyły prace nad płytą. Na swoją premierę czeka również sygnowany nazwą Stonkatank remiks utworu „Back and Reloaded” kapeli Mel Tripson.

Ponad czterech tysięcy odtworzeń na soundcloudzie doczekał się ejtisowy utwór „Words” Flemings. Przypomnę, że duet obok naszego bohatera współtworzy Łukasz Maron aka Kiano. Do kawałka dostrzeżonego przez Porcys i Soulbowl.pl powstaje właśnie nakręcony w Lublinie klip. Debiutancka epka oparta na analogowych brzmieniach syntezatorów i odsłona „live” Flemingsów zapowiadana jest jeszcze na ten rok.

Nieco na dalszy plan w tej chwili zszedł O B R S – solowa odsłona twórczości Kunkiewicza. Geneza nazwy projektu sięga czasów licealnych. Wyewoluowała od „przekręconego” imienia artysty. W jednym z wywiadów Borys mówi, że O B R S początkowo miał pełnić rolę muzycznego pamiętnika. Z tego powodu jest też mu bliższy niż wyżej wymienione projekty. Nagrania zarejestrowane pod szyldem O B R S upublicznił dopiero za namową brata. Sukcesem okazała się współpraca z oly.. Wspólny, utrzymany w „pokojowej” stylistyce utwór „Relief” trafił na składankę „Tego Słucham 3”, a później został wydany przez Sensefloor. Dużą ilość radiowych emisji na antenie Czwórki i pochlebne oceny (m.in. od Marcina Trzcińskiego z Bueno Bros) zaliczył także remiks utworu Rity Pax „Brain”.

Pytany przez portal Uwolnijmuzyke.pl o swoich idoli, Borys wymienia Nosowską, QoTSA, London Elektricity czy Jona Hopkinsa. W innej rozmowie dla Radia Lublin mówi: „Muzykę staram się robić na bardzo wysokim poziomie, bo tylko taki mnie satysfakcjonuje” . Czy wszystkie pomysły uda mu się zrealizować w ramach: Stonkatank, Flemings i O B R S? Czas pokaże, ale nie zdziwiłbym się, gdybym jeszcze w tym roku musiał zaktualizować tę listę.

fot. Ryszard Pakieser (24Kurier.pl)
Dominik Kleszko

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.