Nowa lubelska muzyka: Czerwiec – Sierpień

Po najmniejszej linii oporu. Tak właśnie powstała kolejna odsłona Nowej Lubelskiej Muzyki. Została ona spreparowana w dużej mierze z przetworzonych (w niewielkim stopniu) materiałów promocyjnych, jakie coraz częściej znajduje w swojej skrzynce mejlowej. Notki od artystów i ich menagmentów zostały uzupełnione o informacje wyszukane w prasie i internecie, najczęściej na Facebooku. Trochę takie kopiuj i wklej. W ten sposób udało mi się ułożyć bardzo interesującą listę wydawnictw muzycznych, które ukazały się w okresie wakacyjnym i są na różne sposoby powiązane z Lublinem. Zapraszam zatem do lektury i odsłuchu.

NLM6


Cartanaporu – I Can Fly

22 czerwca miała miejsce premiera singla I Can Fly lubelsko-sandomierskiej grupy Cartanaporu. Utwór dostępny jest do bezpłatnego pobrania z serwisów Lastfm i Bandcamp. Zamiast sztywnych ram gatunkowych wolimy słowa takie jak pasja i energia, choć i tak nie ma to znaczenia odkąd kosmici przejęli władzę nad światem – tak na facebookowym fanpagu Łukasz, Krzysztof, Paweł i Mateusz charakteryzują swoja twórczość. Graja ze sobą od marca 2011 roku. Cartanaporu to dla nich sposób na życie, katalizator emocji oraz najlepszy przyjaciel. Inspirują się alternatywnym rockiem z lat 80-tych: Pixies, Joy Division czy The Smiths. Odrzucają schematy i komercyjne podejście do muzyki. Nagranie debiutanckiej płyty planują na jesień.


Totemy – Nad zalewem

Totemy to Wojtek Dobrzyński i Mateusz Woś. 10 lipca wypuścili w eter swojego pierwszego singla Nad Zalewem. W jego nagraniu na perkusji wspomógł ich Mikołaj Kołaczek. Produkcją zajęło się Studio Nagrań Pal Communications. Autorem okładki, którą możecie zobaczyć między innymi na Bandcampie jest Paweł Dycha. Utwór idealnie zrecenzowali członkowie Muzyki Końca Lata: Wspaniale nie stroją im gitary, a melodia przykleja się jak guma do buta. Brawa też za zwięzłość, wyczerpują temat w 56 sekund. Czekamy na więcej! Jako, że przy nazwie Totemy / Unrobe coraz częściej spotkać można określenie warszawska grupa, tym wpisem Wojtek i Matusz żegnają się z cyklem Nowa Lubelska Muzyka, ale nie z BSNK. To mogę Wam obiecać.


ZaStary – Przypaszcz

ZaStary to solowy projekt znanego z formacji Crab Invasion – Jakuba Sikory. Jego twórczość najlepiej określa termin lo-fi pop. Według samego autora jest to psychodeliczna, sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa, ukrytego za ciepłym, wygodnym szumem kasety magnetofonowej. Przypaszcz wyznacza kierunek zmian, które projekt rozwinie na drugim, po epce Stary Dance pełnowymiarowym wydawnictwie. Za punkt wyjścia do dalszych muzycznych poszukiwań Jakub wyznaczył sobie operowanie udziwnionymi harmonicznie piosenkowymi formami, zestawionymi z elektroniką, ambientem, rytmiczną kombinatoryką i niejednoznacznymi tekstami. Na stronie B singla znajduje się krótka, instrumentalny kompozycja Szwecja. Masteringiem utworów zajął się Remek Zawadzki. Zdjęcie na okładkę singla wykonała Wiktoria Wojciechowska.


Plug&Play – Reisefieber EP

15 lipca nakładem niezależnej wytwórni płytowej Too Many Fireworks ukazała się nowa epka indie-popowego Plug&Play zatytułowana Reisefieber. Album jest dostępny w trybie digital download w większości popularnych serwisów, między innymi iTunes, Amazon, Bandcamp i Gogoyoko, a także w streamingu na serwisach Spotify i WiMP. Wydawnictwo w limitowanej edycji CD można także nabyć bezpośrednio od wytwórni i w wybranych niezależnych sklepach płytowych. Reisefieber to energetyczna dawka zaraźliwego indie-popu. Utwór otwierający płytę, Cities I’ll Never Go To to według BSNK lubelski singiel 2012 roku. Sahara Beach i Like Analog Tapes przyciągają porywającym tanecznym brzmieniem nawiązującym do najlepszych tradycji brytyjskiej i amerykańskiej nowej fali lat osiemdziesiątych. Mini album zamyka Brand New Day z nastrojowym, męsko-damskim wokalem wzmocnionym syntetyzatorem i funkującymi gitarami na tle głębokich basów.


WNDKR – Underdog EP

8 lipca pod pseudonimem WNDKR ukazała się nowa epka pochodzącego z Lublina Michała Wendekera zatytułowana Underdog. WNDKR to połączenie akustycznych klimatów singer/songwriter i rocka spod znaku The Black Keys, The Heavy czy Johna Mayera. Autorski projekt Michała Wendekera zachwyca rozpiętością emocjonalną utworów, a oryginalne piosenki od subtelnych ballad po mocne, brudne riffy zdobywają coraz więcej uznania wśród miłośników gitarowych brzmień i intrygującego, niebywałego wokalu. Jego nowa płyta Underdog została zarejestrowana w audycji Piotra Stelmacha w radiowej Trójce. Całe nagranie emanuje niespotykaną delikatnością i mocą jednocześnie. Oddaje niepowtarzalny klimat koncertowego grania i przywołuje najlepsze skojarzenia z bogatą tradycją rocka. Wydawnictwo promuje utwór Undone.


Crab Invasiob – Dart EP

Epka Dart to przekrojowe, składankowe wydawnictwo ukazujące singlowy rozwój najlepszego polskiego zespołu rockowego bez płyty – począwszy od …Crab Invasion z 2010 roku, a na najświeższym Dart skończywszy. Tytułowy utwór znalazł znalazł się na lipcowej składance popularnego międzynarodowego zrzeszenia blogów muzycznych Music Alliance Pact. Został także wyposażony w teledysk zrealizowany przez Wiktorię Wojciechowską. Taneczne, surowe wideo podkreśla nowe środki ekspresji dobrane przez zespół podczas prac nad długogrającym debiutem, którego premiera planowana jest na jesień 2013. Znajdzie się na nim miedzy innymi kompozycja The Rule, z którą w wersji akustycznej możecie zapoznać się poniżej.

Limitowany mini album Dart w formie fizycznej jest do nabycia poprzez microlabel należący do zespołu – Postaranie Records oraz serwis Allegro.

Wykorzystano rysunek Anny Wiktorowskiej.
Dominik Kleszko

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.