Nowa lubelska muzyka: Luty 2013

Zastój. Tak jednym słowem można określić sytuację jaka miała miejsce w lutym na lubelskiej scenie muzycznej. Przygotowałem jedynie 10 krótkich informacji na temat nowych wydawnictw jakie pojawiły się na naszym lokalnym rynku w mijającym miesiącu. Z wypowiedzi artystów wynika jednak, że już niedługo będzie o czym pisać, a tym bardziej czego słuchać. Do tego czasu polecam utwory, które znalazły się w  drugim wydaniu Nowej lubelskiej muzyki.

Luty_01

Major Kong – Sequoia

Eksportowe, lubelskie, doom metalowe trio na początku miesiąca sprawiło fanom nie lada gratkę. Udostępniło do darmowego pobrania utwór, który nie zmieścił się na ubiegłorocznej płycie Doom for the Black Sun. Niespodzianki nie było, ponieważ zespół ujawnienie kawałka uzależnił od lajków na facebooku. Trwająca przez tydzień internetowa kampania przyniosła zamierzony skutek. Gdy piszę te słowa Major Konga lubi już ponad 1000 osób. Jeżeli dalej będą nagrywać takie utwory jak ten o wzrost popularności raczej nie powinni się martwić. 10 marca zagrają w lubelskim  Graffiti (z Corruption i Dopelord). Tam wszyscy chętni  będą mogli sprawdzić czy 9.30 to ostateczny wymiar Sekwoji.


Pluq&Play – Reisefieber

Od kilku dni znamy tytuł nowej epki Pluq&Play. Wydawnictwo pod nazwą Reisefieber ukaże się w marcu i będzie zawierać cztery utwory w tym  znany już Cities I’ll never go to. Całość, jeżeli wierzyć zespołowi  ma być utrzymana w klimacie Sahara Beach. Kto był na ostatnich koncertach, ten powinien wiedzieć  o co chodzi.


Miąższ – Krem do wysadzania miasta

14 utworów, które na nową płytę nagrał już zespół Miąższ. To mało, Gówno i cebula, Architekci, Czarne mam skrzydła anioła, Swing piosenka dla Heńka, Granice, Pieniądze, Muchozol, Stacja Ochota, Piosenka o dresiarzach, Nie lubię, Słupki, Krem do wysadzania miasta oraz Tkanka, są poddawane obecnie końcowym miksom i masteringowi przez Marcina Macuka i Marcina Borsa. Premiera albumu na, którym ostatecznie ma się znaleźć 12 z wyżej wymienionych piosenek planowana jest na kwiecień. W oczekiwaniu na wersję studyjną do posłuchania Krem do Wysadzania Miasta zarejestrowany podczas koncertu w Radio Lublin 17 marca 2012 roku.


Na Tak – Nie dziwi mnie nic

Światło dzienne ujrzał  kolejny utwór z nadchodzącej drugiej płyty minimal popowego tria Na Tak. Zapoznać się z nim można na stronie zespołu w zakładce Work in Progress . Więcej utworów nad którymi pracują będzie do usłyszenia 15 marca 2013 r. podczas koncertu w lubelskiej Tekturze. 


Lemon Squeezer – Tajemnica

Krasnostawska grupa zgłosiła w tym roku swój akces do IX Przeglądu Amatorskich Zespołów Studenckich Rock Time 2013. Wśród utworów na podstawie, których internauci mogli głosować w konkursie znalazła się Tajemnica. Utwór znany do tej pory jedynie z koncertów, stanowi integralną część dema, dostępnego w całości na myspace.


Seqta Defeqta –  Inny Świat (Remix Intro Represja)

Miała być pożegnalna płyta. Jak na razie mamy jednak tylko jej okładkę i remix najbardziej rozpoznawalnej kompozycji nieistniejącego już krasnostawskiego duetu. W nagraniu Marcina Zajączkowskiego i Leszka Wniebogłosego wsparł wokalnie Tomasz Chfaszcz.  


Kara Boska – Życie za karę

1:30 tyle trwa kolejny po Cmentarzu teledysk zrealizowany do utworu Kary Boskiej przez Krzysztofa Dobosza ze Studia Fimowego Schiz. Utwór pochodzi z wydanej na początku roku płyty o takim samym tytule. Całość dostępna za pośrednictwem serwisu bandcamp.


Joe Sixpack – Dla Ciebie / Czas Lp

Dla Ciebie promuje pierwszą płytę zespołu zatytułowaną Czas. Teledysk został nakręcony w sali prób. Odpowiedzialni za niego są: Jacek Harasimiuk i Daniel Rębosz. Przy okazji prac nad klipem zostało zrobione zdjęcie, które później posłużyło za okładkę albumu. Według Joe Sixpack doskonale oddaje ono minimalizm i surowość nowych nagrań. Singlowa propozycja jest zdecydowanie bardziej melodyjna i dynamiczna od poprzednich dokonań grupy. Jej produkcją zajął się znany z gry w One Day Rise Hoodee. Premiera radiowa utworu odbyła się 8 lutego w Radio Świdnik

Golden – Cena (feat. DJ Smak)

Przed kilkoma dniami Etrecs.com zaprezentowało trzeciego singla z mixtejpu Ostatnie Pokolenie Placów Zabaw, a wraz z nim pełną tracklistę nadchodzącego wydawnictwa. Wygląda ona następująco: To Tylko Mixtape, Otwórz Się, Nigdy Nie Wiesz, Cena, Tak Jak Ja, Mam Dość,  Bezinteresowny, Podróżnik, O.P.P.Z.. Data premiery całości jak na razie nie jest znana.


Guova – Super Girl / Śmietnik LP

Mądra, miła, ładna, zgrabna i sprytna – tak o sobie rapuje  w singlu Super Girl pochodząca z Włodawy Guova. 16 lutego zadebiutowała płytą Śmietnik. Cytując press pack: Krążek zawiera 18 premierowych utworów, w tym 3 remixy – każdy znajdzie coś dla siebie. Różnorodność, innowacyjność, lekkość, humor zostają przełamane nieszczęśliwą miłością, chorobą czy oldschoolowym flow. Guova funduje powiew świeżości nie tylko beatboxowymi wstawkami, ale także niekonwencjonalną budową utworów czy elektronicznymi podkładami. Nie zabraknie jednak klasycznych, samplowanych bitów. Ja nie dałem rady wysłuchać do końca. Może Wam się uda?

Dominik Kleszko

One Comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.