Nowa lubelska muzyka: Maj 2013

Maj to miesiąc juwenaliów. Zasadniczą częścią ich obchodów są koncerty. Obok gwiazd rodzimej muzyki rozrywkowej i artystów zagranicznych na uczelnianych imprezach pojawiają się również kapele studenckie. Grają najczęściej na początku, nieraz wczesnym popołudniem dla grupki znajomych i przypadkowych degustatorów alkoholi. W maju część polskich miast i miasteczek obchodzi swoje dni. Zazwyczaj takie święta przybierają formę festynu. Stoiska handlowe, atrakcje dla dzieci i scena, na której swój dorobek artystyczny mogą zaprezentować tzw. zespoły lokalne. Przez kilkanaście wiosenno – letnich weekendów muzycy zaliczający się do w/w grup (kapele studenckie, zespoły lokalne) objeżdżają powiatowe impry, rzadko wypuszczając się poza granice województwa. Nie biorą dużo. W wielu przypadkach przybywają do naszego miasta za zwrot kosztów lub przysłowiowe kilka stów. Grają z reguły covery, które można sobie zanucić pod nosem w przerwie pomiędzy konsumpcją kiełbasy z grilla, a spożywaniem piwa. Na drugi dzień często nie pamiętamy nawet nazw składów z jakimi u nas gościli. Zdarzają się jednak wyjątki. W majowej Nowej Lubelskiej Muzyce pięć świeżych  nagrań zespołów, dzięki którym Dni (tu wpisz swoją miejscowość) lub balanga na kampusie nie muszą być nudne. Powiedz o nich swojemu radnemu albo koledze w samorządzie studenckim, a być może zagrają i u Ciebie! No dobra. Od teraz poważnie.

NLM_05


Zieloni – Weekend

 

Zieloni, ale tylko z nazwy. Katarzyna Kłosowska – wokal, Damian Chabros – gitara, wokal, Damian Dudzik – gitara basowa, klawisze, Przemysław Mika – gitara basowa, klawisze oraz Oskar Bukała – perkusja, są bowiem obecni od wielu lat na lokalnej scenie muzycznej. Jako Zieloni byli dotąd znani przede wszystkim z grania koncertów, na których wykonywali covery takich artystów jak: Amy Winehouse, Pink Floyd czy Jimi Hendrix. Pod koniec kwietnia światło dzienne ujrzała ich pierwsza autorska kompozycja Weekend, która jak podkreślają muzycy ma być tylko wstępem do dalszych działań na polu własnej twórczości. Zrealizowany w Twins Studio pop-rockowy utwór dzięki konkursowi Przebojem na antenę zdążył już zagościć na falach Radia Lublin. Koncertowa premiera Weekendu miała miejsce podczas Dni Krasnegostawu 2013.

 

Spring Rolls – To nie wszystko EP

Zespół Spring Rolls powstał w lipcu 2011 roku w Lublinie, tworzą go: Michał Swórka – gitara, Jakub Rachwał – bas, Bartek Rachwał – gitara, Jacek Pytka – wokal, Albert Wagner – perkusja. Ciągle szukają najbardziej odpowiadającego im stylu muzycznego. Obecnie grają szeroko pojętego rocka opartego na mocnych gitarowych riffach. Proste, zrozumiałe dla wszystkich teksty utworów traktują przede wszystkim o miłości. Chociaż pojawiają się też cięższe tematy, jak w Ludziach z eksportu opowiadających o emigracji. Debiutancka epka Spring Rolls nosi tytuł To nie wszystko. Na krążku oprócz najbardziej wpadających w ucho Ludzi z eksportu znalazły się także tytułowy: To nie wszystko, Hit, Z życiem pod wiatr oraz 9. Nagrania zostały zrealizowane w Gunslinger Studio pod okiem Lecha Pukosa. Aktualnie zespół skupia się na koncertowaniu. Niedawno zagrał przed zespołem Muchy podczas lubelskich juwenaliów.

 

Pawkin – To co chcesz usłyszeć

To co chcesz usłyszeć ma sprawić, że poczujecie najprawdziwszy wiosenny klimat. Przynajmniej na to liczył Pawkin publikując w połowie kwietnia to nagranie w internecie. Piosenka opowiada o relacjach damsko-męskich. Jest utrzymana w lekkiej, popowej stylistyce. Wyprodukowana przez Jarosława Kidawę zwiastuje nowy album grupy, który powinien ukazać się jeszcze w tym roku. Andrzej Pawka – wokal, Łukasz Zdolski – gitara, Maciej Płokita – gitara, Lesław Krasoń – bas, Bartek Abramowicz – instrumenty klawiszowe, Ireneusz Muszyński – perkusja mają na swoim koncie wieloletni staż sceniczny i udział w wielu projektach muzycznych. Ich doświadczenie zaowocowało ostatnio awansem do półfinału telewizyjnego programu Must Be The Music. W sierpniu możecie ich zobaczyć na Dniach Kraśnika.

 

Ulica – Parę piwek

Ulicę tworzy czterech kraśnickich muzyków: Łukasz “Fuzzik” Zieliński – gitara, wokal, Paweł “Zycho” Zych – perkusja, Jacek “Cuniek” Dudziński – gitara basowa, Maciek “Freedots” Machaluk – klawisze. Wykonują lekką muzykę rockową z elementami reggae i ska. Stawiają na własne kompozycje z polskojęzycznymi tekstami opowiadającymi o małomiasteczkowej codzienności. Ostatni album zatytułowany Po drugiej stronie lustra wydali w kwietniu 2011 roku. Obecnie kompletują materiał na kolejny. Zapowiada go zilustrowany zdjęciami z ostatnich Lubelskich Dni Kultury Studenckiej teledysk Parę piwek.


Squid Lickers – Where the dead serve the living

Na koniec singiel nagrany w nowym lubelskim Studio GMik. Za Where the dead serve the living odpowiada zespół Squid Lickers. Tworzy go czterech studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Grają muzykę rockową, alternatywną, niezależną. Inspiracje czerpią z twórczości takich kapel jak: Incubus, Queens of the Stone Age, Coldplay czy The White Stripes. Cechą charakterystyczną zespołu jest prawdziwy brytyjski akcent wokalu, melodyczne piosenki z poruszającą rytmiką oraz mocna energia podczas koncertów. Warto posłuchać również drugiego nagrania zespołu Bang Bang. Najbliższy koncert Squid Lickers zagrają w Cax Mafe 8 czerwca podczas lubelskiej Nocy Kultury.

 Dominik Kleszko

One Comment

  1. Pingback: Where's the FUNK ?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.