Nowy kierunek

Z członkami zespołu ParaVan: Pawłem i Maćkiem Kacperczykami, Przemkiem Stefańskim i Mikołajem Gwozdą spotkałem się na kilka godzin przed ich koncert w ramach Krasnystaw Rocks! 2014 Vol. 1. Porozmawialiśmy m.in. o ich planach na najbliższe miesiące, Nowej Lubelskiej Muzyce i Arturze Rojku. Przy okazji opowiedzieli ciekawostki, dotyczące kilku mniej znanych faktów z początków swojej kariery.

BSNK: W ostatni piątek w Radio Lublin graliście akustycznie premierowy kawałek. Może na początek powiedzcie jak postępują prace nad nowym materiałem. Wiem, że przymierzcie się do wydania epki.

PARAVAN: Poprzez kontuzję perkusisty straciliśmy trochę czasu na próby i komponowanie, ale mamy już gotowy nowy singiel The Highest Top, do którego powstanie teledysk oraz utwór Breathe in Colours . Będą one miały premierę w połowie lipca. Trafią też na epkę, która ukaże się we wrześniu. W wakacje planujemy ukończyć dwie kolejne kompozycje. Tak, aby na tym wydawnictwie znalazło się co najmniej pięć utworów. Chcemy także zaangażować do pracy nad okładką epki znanego artystę – grafika. Na razie nie będziemy jednak zdradzać jego nazwiska.

BSNK: Rozumiem, że nie zamierzacie sięgać na potrzeby płyty po znane z internetu tracki Jesteśmy młodzi czy Przekaz radiowy?

PARAVAN: Nie. To był inny okres naszej twórczości. Wówczas chcieliśmy grać jak Two Door Cinema Club czy Kumka Olik. Po koncercie Foals, na którym byliśmy ostatnio „odwróciliśmy zespół do góry nogami”. Black Milk wyznaczył nowy kierunek, w którym będziemy starali się podążać. Te stare rzeczy może kiedyś znajdą się w wersji deluxe naszego pierwszego albumu (śmiech).

BSNK: Czego jeszcze słuchacie, co przenosi się na Waszą twórczość?

PARAVAN: Głównie Foals, dużo Metronomy. Z polskich wykonawców wrażenie zrobił na nas Fair Weather Friends.

BSNK: Opowiedzcie o Black Milku. Jak doszło do tego, że Piotr Stelmach zagrał go w Offensywie i wystąpiliście na Orlen Warsaw Marathon ?

PARAVAN: O konkursie i możliwości wystąpienia podczas maratonu, dowiedzieliśmy się z radia. Wysłaliśmy Stelmachowi e-mail z utworem. Za jakiś czas zadzwoniła do nas Anna Gacek z wiadomością, że udało nam sie zakwalifikować do udziału w koncercie.

BSNK: Próbowaliście też szans w innych konkursach internetowych?

PARAVAN: Zgłosiliśmy się do Skoda Auto Muzyka. Jednak niezbyt przyłożyliśmy się do nagłośnienia tego wydarzenia (śmiech). Za rok zrobimy to lepiej. Dobre kapele tam wygrywają.

BSNK: Jest jeszcze Męskie Granie?

PARAVAN: Na to chyba jeszcze jesteśmy za słabi. Jak usłyszeliśmy tegoroczny utwór promujący festiwal (Męskie Granie Orkiestra – Elektryczny) to zwątpiliśmy w swoje umiejętności. Tam grają profesjonaiści. Wysłaliśmy za to swój utwór na konkurs organizowany w ramach Off Festivalu. Może Artur Rojek nas wybierze i wystąpimy razem na jednej scenie (śmiech).

BSNK: Plany koncertowe?

PARAVAN: Najbliższy nasz koncert będzie miał miejsce 18 lipca 2014 roku a na Moście Kultury w Lublinie.

BSNK: Wspomniany Black Milk znalazł się na kompilacji Nowa Lubelska Muzyka, która jest zbiorem utworów najciekawszych artystów związanych z Lubelszczyzną, wybranych przez nasz portal. Macie swoich foworytów na tej płycie?

PARAVAN: Stonkatank, Plug&Play, Crab Invasion. To są nasze klimaty. Świetnie, że udało się zebrać te kapele na jednym albumie. Bardzo dobrzy technicznie są też chłopaki ze Squid Lickers. Na koncertach wypadają jeszcze lepiej niż w nagraniach studyjnych. Skorzystajcie, jeżeli będziecie mieli okazję zobaczyć ich na żywo. Naprawdę warto.

BSNK: Na płycie NLM znalazł się również Mel Tripson, który wystąpi po Was na Krasnystaw Rocks! Sporo Was łączy.

PARAVAN: Mel Tripson to są nasi dobrzy koledzy. Część z nas grała wcześniej z ich wokalistą Mateuszem. Podoba nam się ich muzyka. Pomaga nam ten sam menagment Make Music Agency. Mele stali się szybko popularni. My istnieliśmy wcześniej, więc jest zazdrość (śmiech).

BSNK: Ale na Facebooku lajków macie chyba więcej?

PARAVAN: Starają się nas gonić, ale nie jest to łatwe zadanie (śmiech). Poza tym w tym co robimy o lajki chodzi najmniej.

BSNK: Kto oprócz Make Music Agency jeszcze Wam pomaga?

PARAVAN: Przede wszystkim producent Kamil Hussein. Miksował Walk Away. Zrobił z nami także kawałek One, Two Gossip, który przez jakiś czas był do odsłuchu na Myspace. Ostatnio jest zafascynowany Arturem Rojkiem, co nam odpowiada.

BSNK: Wspomnieliście o Myspace. Gdzie w internecie jeszcze można Was znaleźć?

PARAVAN: Pracujemy obecnie nad stroną www. Chcemy, aby była naszą wizytówką. W tej chwili znajdziecie na niej odsyłacze do naszych profili na Soundcloudzie, Facebooku, Google + i Youtube.

Rozmawiał
Dominik Kleszko

2 Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.