Palinocka pod Światowidem

W sobotę 18 czerwca w godz. 18.00-23.00 w Krasnymstawie na terenie położonym przy ul. Zaułek Nadrzeczny odbędzie się „Palinocka pod Światowidem”.

W programie wydarzenia zaplanowane są .in. widowisko obrzędowe przygotowane przez Drużynę Grodów Czerwieńskich”, fire show w wykonaniu Grupy Liczi” oraz intrygujące „Nocne harce”. Cztery tradycyjne ogniska zapewnią klimat i ciepło wszystkim, którzy przybędą na Zaułek z koszami piknikowymi. Ponadto będzie można się pohuśtać na „Ramionach Dobrochoczego” i zadąć w „Trąbitę Borowego”. Nie zabraknie puszczania wianków na wodzie i poszukiwania kwiatu paproci. Na zakończenie planowane są tańce do akompaniamentu muzyki folkowej. Muzyczną oprawę imprez zapewnią zespoły KipikaszaHaust i Nocne Żule.

Palinocka_plakat

Kipikasza to żeński duet czerpiący inspirację z polskiej muzyki tradycyjnej i dziadowskiej piosenki w pełni tego słowa znaczeniu! Na ich surową, nieco psychodeliczną muzykę składają się dźwięki instrumentów z różnych stron świata, elektronika oraz śpiewy. Dziewczyny podkreślają, że nie są profesjonalnymi muzykami. Chcą, aby je nazywać grajkami. Niekonwencjonalne i ekspresyjne utwory Kipikaszy przybierają formę bajek i opowiastek opartych na demonologii słowiańskiej. W tekstach zespół najczęściej porusza tematy dotyczące wierzeń ludowych, ich tajemnic oraz związanych z nimi niewytłumaczalnych zjawisk. Kipikasza to: Karolina Balmas – wokal, bęben, klawiszki, melodyka, przeszkadzajki, drumla, akrobacje, fajerwerki, miotła, iluzjonizm i Aleksandra Członka – wokal, cajon, drumla, przeszkadzajki, bębny, melodyka, taniec, efekty specjalne, rentgen oczu, szpilki w panterkę.

Na czele formacji Haust stoi niezwykle utalentowany multiinstrumentalista i wokalista Maciej Wolanin. W swojej karierze grał w LKS, Plutonie i Korycie Wieprza. Haust do życia powołał w ubiegłym roku. Grupę oprócz Maćka udzielającego się w niej wokalnie tworzą: Michał Madeja (gitara), Karol Karauda (gitara), Michał Antoniak (perkusja) oraz Alan Kwiecień (gitara basowa). Panowie obecnie pracują nad autorskimi kompozycjami, które złożą się na debiutanckie demo. Ich pierwszą wspólną kompozycją jest „Till Wie Die”, które dotarło do 2. miejsca „Lublisty” Radia Lublin. Haust gra rocka w klasycznym wydaniu. Jest energetycznie, głośno i przebojowo. Podczas koncertów sięgają do klasyków gatunku, a także solowych dokonań lidera.

Pomysł na Nocnych Żuli zrodził się przed kilkunastu laty. Dwójka kolegów, udzielających się wówczas w nikomu nieznanych garażowo – stodolnianych (jak punk to punk) kapelach, postanowiła powołać do życia nowy twór – tym razem grający covery innych kapel z nieco przearanżowanymi tekstami. Kapela w dwuosobowym składzie powojowała trochę po okolicznych, kameralnych imprezach oraz nagrała kilka kawałków w domowym zaciszu, które w nieokiełznanych wersjach znalazły się na skleconym jakiś czas później „Demo 2004”. W międzyczasie ni stąd ni zowąd w przypływie energii nakręciła teledysk do utworu „KJP”. Kontynuacją zabawy stał się rok 2011 i impreza „Hallo-Win Night”. Aktualnie kapela gra regularne próby i koncertuje (ubiegłoroczny tour po lubelskich knajpach, „Krasnystaw Rocks!”) z nowym repertuarem oraz nieco zmienioną formułą. Przymierza się również do rejestracji premierowego materiału.

Palinocka pod Światowidem” jest apolityczna i nie będzie miała charakteru religijnego. Wydarzenie skupia się na walorach edukacyjnych, historycznych i kulturalnych. Głównym celem inicjatywy jest upowszechnienie wiedzy o tradycyjnej obrzędowości ludowej, a także uczczenie najkrótszej nocy w sposób bliski obyczajom naszych przodków. Organizatorami przedsięwzięcia są: Nieformalna grupa „Pod Napięciem – Frakcja Kultury” Krasnostawski Dom Kultury. Wsparcia udzielili: Stowarzyszenie Twórców Kultury „Paleta”, MDK Krasnystaw, firma internetowa „AkashaNet”, Tomasz Fornalski, „cichyraj” i Bank „BGŻ BNP Paribas‎.

Więcej informacji:
Strona oficjalna
Wydarzenie FB

DK
fot. Tomasz Chuszcza

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.