Pierwsi artyści Chmielaków Krasnostawskich 2016 ogłoszeni

W drugim numerze wydawanej przez Urząd Miasta Krasnystaw bezpłatnej gazety „Krasnystaw.pl” podano pierwsze informacje dotyczące 46. Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie 2016”. Zapowiedź atrakcji jakie czekają nas w tym roku podczas piwnej imprezy, zawiera również sześć nazw artystów, przy których muzyce będziemy sączyć złocisty trunek. Poniżej przybliżam ich sylwetki. Szczegółowy program wraz z datami i godzinami występów zostanie już wkrótce opublikowany na oficjalnej stronie wydarzenia – www.chmielaki.pl.

Podczas „Chmielaków Krasnostawskich 2016”, które odbędą się w dniach 19-21 sierpnia wystąpią zatem (kolejność alfabetyczna):

BEDNAREK KAMIL
W piątek, 19 sierpnia Scena Rynek wybrzmi rytmami reggae dzięki koncertowi Kamila Bednarka.
Kamil Bednarek swoje pierwsze kroki muzyczne stawiał w formacji StarGuardMuffin. Medialny rozgłos zdobył biorąc udział w telewizyjnych programach „Mam talent!” i „Bitwa na głosy”. Pierwszy album z zespołem Bednarek wydał w 2012 roku. Z „Jestem” pochodzą takie przeboje jak: „Jestem sobą…”, „Think About Tomorrow”, nastrojowa „Cisza” czy cover przeboju Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”. W 2015 roku premierę miała druga płyta projektu „Oddycham”, gdzie udzieliło się wielu szacownych gości z ojczyzny muzyki reggae – Jamajki. Pochodzące z niej single: „Euforia” i „Sailing” to energetyczne, rootsowe granie ze wspólnym mianownikiem – wspomnieniami Kamila w tekstach.

Bednarek ma na swoim koncie występy na Festiwalu w Ostródzie, „Przystanku Woodstock”, w Jarocinie czy na sopockich „Top Trendach”. Zespół gościł na Wyspach Brytyjskich, odwiedził również Stany Zjednoczone. Jest laureatem wielu nagród m.in. „Złotego Bączka” i MTV Music Awards. Występy formacji na żywo są bardzo energetyczne, spontaniczne i grane sercem, a sam Kamil Bednarek jest prawdziwym mistrzem w nawiązywaniu kontaktu z publicznością. Bednarek koncertuje w składzie: Kamil Bednarek (wokal, saksofon), Piotr Bielawski (gitara), Piotr Stanclik (gitara basowa), Radek Szyszkowski (instrumenty klawiszowe) i Maciek Pilarz (perkusja).

ELEKTRYCZNE GITARY
Największą gwiazdą ostatniego dnia, jak i całych „Chmielaków Krasnostawskich 2016″ będą Elektryczne Gitary. Grupa wystąpi na Scenie Głównej w rynku 21 sierpnia.

Elektryczne Gitary to uznany zespół z ponad 25-letnim stażem, ogromnym dorobkiem muzycznym i artystycznym. Wystarczy wspomnieć takie kultowe albumy jak: „Wielka radość”, „A ty co” czy „Na krzywy ryj”. To z nich pochodzą największe przeboje Elektrycznych Gitar: „Jestem z miasta” „Włosy”, „Dzieci”, „Koniec”, „Co ty tutaj robisz”. Popularność przyniosła im również muzyka, którą nagrali do polskich kultowych filmów: „Kiler”, „Kiler-ów 2-óch” czy „Kariera Nikosia Dyzmy”. Do dziś wszystkie wydawnictwa kapeli sprzedały się w nakładzie przekraczającym 1,5 mln egzemplarzy!

Zespół zagrał ponad tysiąc koncertów w kraju i zagranicą. Występował też na wszystkich największych festiwalach, począwszy od Opola i Sopotu, na „Przystanku Woodstock” i „Cieszanów Rock Festivalu” kończąc. Grupa od początku kariery słynie ze specyficznego poczucia humoru i przewrotnej autoironii, czym przyciąga do siebie kolejne pokolenia fanów. Ich twórczość nazywana jest satyrycznym rock’n’rollem, a występy EG to bardziej happeningi, niż klasyczne koncerty rockowe. W Krasnymstawie będą promować album „Stare jak nowe. 25 przebojów na 25-lecie” – podsumowujący ich dotychczasową działalność.

Elektryczne Gitary od wielu lat występują w niezmienionym składzie: Kuba Sienkiewicz (wokal, gitara), Piotr Łojek (instrumenty klawiszowe), Aleksander Korecki (saksofony), Tomek Grochowalski (gitara basowa), Leon Paduch (perkusja) i Jacek Wąsowski (gitara). Liderem zespołu jest Kuba Sienkiewicz. Postać niezwykle twórcza i charyzmatyczna, autor płyt solowych, okazjonalnie aktor, aktywny również na scenie kabaretowej. A poza sceną lekarz neurolog z tytułem naukowym doktora.

ENCLOSE
Enclose to zespół dowodzony przez zwycięzcę czwartej edycji „The Voice Of Poland” – Juana Carlosa Cano. Został założony w 2011 roku w Meksyku. Dwa lata później grupa na stałe przeniosła się do Polski. Tutaj ukształtował się jej międzynarodowy charakter. Enclose tworzą obecnie: Meksykanin Juan Carlos Cano – wokal, Polak peruwiańskiego pochodzenia Flavio Rojas – gitara basowa, Piotr Włodarczyk – instrumenty klawiszowe i perkusista o greckich korzeniach Janis Kifonidis.

W muzyce formacji słychać wpływy sceny kalifornijskiej, grunge, a także amerykańskiego hard rocka spod znaku Skid Row, Aerosmith czy Bon Jovi. Zespół rewelacyjnie prezentuje się na żywo. Ich znaki rozpoznawcze to: ostre, chwytliwe riffy, świetna gra sekcji rytmicznej, wpadające w ucho melodie oraz charakterystyczny przejmujący wokal.

Enclose uczestniczył w wielu festiwalach m.in. KFPP w Opolu i „Przystanku Woodstock”. Grał zarówno na dużych scenach przed kilkudziesięciu tysięczną publicznością, jak i mniejszych, nie pomijając licznych występów klubowych. Dzielił sceną z takimi zespołami jak Toto, Yes, Asia, Lady Pank, Mislovitz, Dżem czy Acid Drinkers. Wydał epkę zatytułowaną „Enclose”. Aktualnie pracuje nad debiutancką płytą długogrającą , która powinna ukazać się w tym roku.

LILU
Lilu znana jest wszystkim świadomym słuchaczom rapu od lat. Pod tym pseudonimem ukrywa się świetna wokalistka, kompozytorka, wszechstronna autorka tekstów i pełnoprawny raper („raperką” nie lubi być określana). Jej kobieca subtelność, hiphopowa bezpośredniość i sceniczna energia porywają nawet sceptyków tego typu twórczości. Wyrosła na hip-hopie, ale inspiracji szukała też w jazzie, soulu, funku, reggae, i r’n’b. Wydała trzy oficjalne płyty kilka „nielegali”. Współpracowała ze śmietanką polskiej muzyki niszowej. Ma na koncie gościnne zwrotki i refreny na kilkudziesięciu płytach nie tylko rapowych twórców. Zagrała kilkaset koncertów. Śpiewa, pisze i komponuje w projekcie „Panny Wyklęte”. Jest również aktorką, członkiem chóru jazzowego oraz czynnym zawodowo meteorologiem.

Podczas „Chmielaków” zaprezentuje repertuar z płyty „Outro”, będącej jej pożegnaniem z rapem, czyli stylistyką muzyczną, która ją urzekła, stworzyła i ukształtowała. Lilu na scenie pojawia się ze wsparciem chórzystek, gościnnymi występami MC oraz DJ’em, co składa się na pełnowartościowy hip-hopowy show.

LISOWSKA EWELINA
W sobotę, 20 sierpnia na chmielakowej Scenie Rynek wystąpi jedna z najpopularniejszych popowych wokalistek młodego pokolenia – Ewelina Lisowska. Artystka zaprezentuje na żywo takie hity jak „W stronę słońca”, „Nieodporny rozum”, czy „Nowe Horyzonty”. Energiczny charakter repertuaru artystki jak i jej gorący temperament z pewnością dostarczą tego wieczora wielu niezapomnianych wrażeń.

Ewelina mimo młodego wieku ma już na koncie dwie płyty długogrające: „Aero-Plan” i „Nowe horyzonty”. Utwory z nich cieszą się ogromną popularnością w serwisie YouTube. Osiągały też wysokie miejsca na listach przebojów największych stacji radiowych w Polsce: RMF FM, Radia Zet i Eski. Do jej gwiazdorskiego statusu przyczyniły się także występy w „Mam Talent”, „X-Factorze” i „Tańcu z gwiazdami”.

Ponadto Lisowska wystąpiła m.in. na festiwalach: „Top Trendy” w Sopocie, KFPP w Opolu. Supportowała również Nelly Furtado. Jest laureatką „Superjedynki” w kategorii „SuperArtystka” i wielu nagród Eska Music Awards.

PJ PROJEKT
Dnia 19 sierpnia o godz. 17:00 na Scenie Głównej zaprezentuje się PJ Projekt.

Hip-hopowy projekt tworzą Golden i Wukson. W Krasnymstawie pamiętamy ich z działalności w „Lokalnej Wizji” – organizacji promującej kulturę hip-hopową. Obecnie Golden działa w teamie producenckim Złote Twarze, współpracującym z wieloma artystami zarówno na scenie mainstreamowej jak i tej „podziemnej”. Współtworzy również duet Sound Surgery. Wukson natomiast realizuje przedsięwzięcie „Independent Live Acts” skupiające się na odkrywaniu undergroundowych artystów i rejestrowaniu ich live setów w formie video.

To będzie drugi, wspólny występ obu Panów na „Chmielakach”. Cztery lata temu wystąpili przed Abradabem. Sięgną zapewne po ciepło przyjęte wtedy utwory: „Mam to w tym tracku”, „Daj łapy w górę” czy „Jesteś kimś”. Nie powinno zabraknąć także nowych tracków, które pomogą im wykonać uznani krasnostawscy i lubelscy instrumentaliści.

Opracował: Dominik Kleszko
Na zdjęciu wpisu Elektryczne Gitary
fot. Piotr Bułas

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.