„Okno na teatr” wśród najlepszych

Ponad pół roku pracy grupy Liczi, młodzieży działającej przy MDK w Krasnymstawie, zostało zauważone przez duże organizacje i instytucje zajmujące się kulturą. Przedstawicielka projektu prezentowała Okno na teatr podczas Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jako jedno z dwudziestu najciekawszych działań łączących w sobie animację i sztukę w 2013 roku. W Giełdzie wzięło udział około 150 osób z całej Polski. Niebawem ukaże się publikacja dokumentująca zaprezentowane projekty, w tym akcje organizowane przez grupę Liczi.

Projekt został także wyróżniony przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Ceremonia wręczenia nagród była połączona z konferencją WARTO! Kultura lokalna jako wartość. Nagrodę wręczyli: Jerzy Regulski, prezes FRDL, Jadwiga Czartoryska, prezeska Fundacji Orange, prof. Andrzej Rottermund, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Na konferencji głos zabierał również dyrektor Narodowego Centrum Kultury i ks. Adam Boniecki, gratulując wszystkim laureatom i prowokując dyskusję o kulturze lokalnej. Wyróżnienie jest dużym sukcesem grupy, która była jedynym, tak młodym zespołem docenionym w konkursie. W swojej kategorii był to też jedyny projekt z woj. Lubelskiego.

Oknonateatr

Zaproszenie na te wydarzenia, obecność grupy Liczi obok doświadczonych organizacji, od lat zajmujących się kulturą, jest dla nas potwierdzeniem, że „Okno na teatr” było sukcesem. Warto rozpoczęte projektem działania kontynuować i nadal pracować nad rozwojem krasnostawskiej młodzieży, ich potencjału organizatorskiego i małych miejscowości, które odwiedziliśmy podczas projektu – mówi koordynatorka Okna na teatr, Iza Gawęcka.

Okno na teatr to projekt artystyczno-animacyjny zrealizowany w 2013 roku. Głównym celem projektu było stworzenie przez 20 osobową grupę młodzieży spektaklu teatralno-ogniowego uwrażliwiającego na problem nietolerancji i dotarcie z nim do małych miejscowości w powiecie krasnostawskim, gdzie dostęp do wydarzeń kulturalnych jest utrudniony. W każdym z miejsc młodzież przeprowadzała warsztaty teatralne i poznawała specyfikę miejscowości biorąc udział w spotkaniach z Kołami Gospodyń Wiejskich, animatorami, odwiedzając lokalne zabytki. Dzięki projektowi udało się utworzyć pierwszą w Krasnymstawie grupę zajmującą się fireshow, wyjechać z wizytą do Siennicy Nadolnej, Gorzkowa, Rudnika, Orłowa Drewnianego, Kraśniczyna, Borowicy i nawiązać sieć kontaktów na terenie powiatu. Spektakl był prezentowany później m.in. podczas Chmielaków Krasnostawskich, konferencji Pokonać Smoka w Lublinie i na Międzynarodowym Festiwalu Śladami Singera w Tyszowcach. 

Iza Gaw

 

One Comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.