Reporter trotuarowy

24 marca Krasnystaw odwiedzi Jacek Hugo – Bader. Będzie to już jego druga wizyta w naszym mieście. Poprzednio gościł u nas na zaproszenie nieodżałowanej Galerii Retro. Tym razem spotkanie organizują: Grupa Literacka A4 i Krasnostawski Dom Kultury. Będzie ono częścią wiosennej trasy promocyjnej, o której wspomniałem nieco przy okazji artykułu Mariusza Kargula Kołyma All Inclusive, dotyczącym ostatniej książki Jacka Dzienniki Kołymskie

Dzienniki kołymskie to efekt podróży Badera na Kołymę, kojarzoną z niegdysiejszymi łagrami. Właśnie o tym jak wygląda tam życie oraz o swoich pozostałych podróżach na Wschód reporter opowie podczas spotkania z czytelnikami. Trzeba zaznaczyć, że ma się czym pochwalić. W Rosji i w byłych krajach Związku Radzieckiego w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. Trudno uwierzyć, iż wcześniej pracował jako socjoterapeuta w poradni małżeńskiej, był wagowym w punkcie skupu trzody chlewnej i ładowaczem na kolei.

Obecnie jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce reporterów zajmujących się krajami byłego ZSRR.  Za książkę Biała gorączka o podróży samochodowej z Moskwy do Władywostoku nominowany był do Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego. Z Kapuścińskim łączy go również porównanie jakiego użył Mariusz Szczygieł: „Autor Cesarza opisywał imperium z lotu ptaka, uchwycił mechanizmy myślenia, zachowań, procesów. Hugo-Bader opisuje imperium z perspektywy wałęsającego się psa, chwyta mechanizmy myślenia, zachowań, procesów i na dodatek szczura za ogon”.

Mówi o sobie: „Jestem reporterem trotuarowym. Nie salonowym. Opisuję świat z perspektywy trotuaru. Idę po trotuarze, czasami mi się noga omsknie, wpadnę do rynsztoka, wstanę, otrzepię się i idę dalej. Mnie interesują doły, niziny społeczne. Nie interesuje mnie polityka, chyba że jest to folklor polityczny. Mnie bardziej interesują odrzuceni niż wybrani”. Wszystko to prawda. W swoich reportażach portretował weteranów wojny w Afganistanie i matki żołnierzy zaginionych podczas konfliktu w Czeczenii, ludzi dawnej władzy odznaczonych orderem Bohatera Związku Radzieckiego oraz mafiosów.

Reporterem został przez przypadek. Po tym jak w stanie wojennym stracił pracę w szkolę, podejmował się różnych zajęć, o których wspomniałem na początku. W 1990 r. zgłosił się na przesłuchanie do Gazety Wyborczej. W redakcji spodobał się jego tekst pod tytułem Co widzę w tym pokoju. W ten sposób dołączył do zespołu „Magazynu”.

Nie będę Wam tu zdradzał w jaki sposób z dziennikarza piszącego o Polsce pozawarszawskiej stał się współautorem filmu dokumentalnego Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy. Tego zapewne dowiecie się przychodząc na spotkanie. Przypomnę, że odbędzie się ono 24 marca 2012 r. o godzinie 17.00 w Sali Konferencyjnej Ratusza Miejskiego przy Pl. 3-go Maja 21. Poprowadzi je Mariusz Kargul.

Brzydkie Słowo Na K – patron imprezy, zaprasza wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.

 

Dominik Kleszko 

2 Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.