Schodzimy do garażu: Krasnystaw

Tekst „Schodzimy do garażu” poświęcony Krasnostawowi został pierwotnie opublikowany w Nr 13(77) „Skafandra”. Na potrzeby chwili tj. koncertów, jakie w najbliższy weekend (09-10 stycznia) odbędą się w grodzie nad Wieprzem został tutaj lekko zmodyfikowany. Zamiast grupy Logic In Action!, która została szerzej przedstawiona przy okazji płyty „Nowa Lubelska Muzyka 2” przybliżę Wam Nocnych Żuli.

Haust
Na czele formacji stoi niezwykle utalentowany multiinstrumentalista i wokalista Maciej Wolanin. W swojej karierze grał w LKS, Plutonie i Korycie Wieprza. Haust do życia powołał w ubiegłym roku. Grupę oprócz Maćka udzielającego się w niej wokalnie tworzą: Michal Madeja (gitara), Karol Karauda (gitara), Michal Antoniak (perkusja) oraz Alan Kwiecień (gitara basowa). Panowie obecnie pracują nad autorskimi kompozycjami, które złożą się na debiutanckie demo. Ich pierwszą wspólną kompozycją jest „Till Wie Die”. Haust gra rocka w klasycznym wydaniu. Jest energetycznie, głośno i przebojowo. Podczas koncertów sięgają do klasyków gatunku, a także solowych dokonań lidera, a ten ma się już czym pochwalić. Jego utwór „Last Dream” dotarł do 4. miejsca „Lublisty” Radia Lublin. W tym roku zespół zdążył podbić serca publiczności, dając bardzo dobry występ podczas „Chmielaków Krasnostawskich”.

Haust wystąpi 10 stycznia w Krasnostawskim Domu Kultury podczas 24 finału WOŚP. Początek koncertu jest zaplanowany na godz. 17:00. Po nich o 18:30 zagra Lemon Squeezer. Więcej info na temat WOŚP znajdziecie na fb KDK.


Lemon Squeezer

Wpływ na ostateczne brzmienie Wyciskarki Cytryny mają inspiracje jej poszczególnych członków. W swojej twórczości zespół spaja surowe gitary spod znaku Jacka White’a, stonerowy puls rytmiczny oraz riffy nawiązującą do dokonań Led Zeppelin. Koncerty Lemon Squeezer to swoisty tygiel gatunkowy. Grupa opiera swoje występy w dużej mierze na improwizacji, odnosząc się m.in. do jazzu, funku, psychodelii i bluesa. Ostatnim przejawem działalności Wyciskarki jest singiel „Powietrze”. Na przestrzeni lat skład grupy zmieniał się kilkukrotnie. Od początku o jej sile stanowią jednak gitarzysta Maciej Smyk i charyzmatyczny frontman Dariusz Franczak vel Zwarzyński.


Nocne Żule
Pomysł na Nocnych Żuli zrodził się przed kilkunastu laty. Dwójka kolegów, udzielających się wówczas w nikomu nieznanych garażowo – stodolnianych (jak punk to punk) kapelach, postanowiła powołać do życia nowy twór – tym razem grający covery innych kapel z nieco przearanżowanymi tekstami. Kapela w dwuosobowym składzie powojowała trochę po okolicznych, kameralnych imprezach oraz nagrała kilka kawałków w domowym zaciszu, które w nieokiełznanych wersjach znalazły się na skleconym jakiś czas później „Demo 2004”. W międzyczasie ni stąd ni zowąd w przypływie energii nakręciła teledysk do utworu „KJP”. Kontynuacją zabawy stał się rok 2011 i impreza „Hallo-Win Night”. Aktualnie kapela gra regularne próby i koncertuje (ubiegłoroczny tour po lubelskich knajpach, „Krasnystaw Rocks!”) z nowym repertuarem oraz nieco zmienioną formułą. Przymierza się również do rejestracji premierowego materiału.

Nocne Żule zagrają 10 stycznia w krasnostawskim pubie „U Lecha”. W gigu wezmą udział również Domy Towarowe, Kara Boska i Panta Koina. Szczegóły TUTAJ.

Czytaj także:
Schodzimy do garażu: Zamość
Schodzimy do garażu: Biłgoraj

Dominik Kleszko

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.