Schodzimy do garażu: Tomaszów Lubelski

Dzisiaj przedstawię Wam kapele z Tomaszowa Lubelskiego. Tak daleko na wschód Lubelszczyzny jeszcze w tym cyklu się nie zapuszczałem. Co oprócz miasta pochodzenia, łączy wybraną przeze mnie trójkę? Wbrew tytułowi artykułu, żaden z zespołów nie nagrywa w garażu! Niemniej są to miejsca, które wydają się równie interesujące. Pierwszy jako wytwórnię ma na fb wpisaną piwnicę i strych, drugi preferuje zacisze domowe, trzeci zdążył już odwiedzić profesjonalne studio. Poznajcie Razem Czy Osobno, LTM i Trii!

Razem Czy Osobno
W Polsce mamy już Beatlesów z: Polkowic – The Postman, Wrocławia – The Beatlmen, Łodzi – The Bootles czy Otwocka – The Rookles. Niedawno w lokalnej prasie natknąłem się na „Beatlesów z Tomaszowa Lubelskiego”. Mianem tym określono zespół Razem Czy Osobno. Kapelę tworzą Cezary Budzaj (saksofon, gitara, wokal), Krzysztof Ćwieka (gitara), Tomasz Denys (gitara basowa, wokal), Rafał Kozyra (perkusja). Idąc tropem autorki tamtego artykułu i chcąc podtrzymać liverpoolską nomenklaturę, domyślam się, że Rafał to Ringo. Gra na bębnach, więc nie może być nikim innym. Kto jest Paulem, Johnem i Georgem? Tego juz nie wiem, ale udało mi się ustalić kilka innych ciekawych faktów. Razem Czy Osobno działa od marca 2011 roku. Początkowo grali covery, głównie: Led Zeppelin, Rush i Budgie. Najnowsze i zarazem najmocniejsze inspiracje zespołu to dokonania The Beatles (co jest oczywiste), a także muzyka australijskiej formacji Tame Impala (na to za Chiny ludowe bym nie wpadł). Jak deklarują na fb podążają w kierunku własnego brzmienia, jednak wciąż bliżej nieokreślonego. Jakie ono będzie ostatecznie? Dowiemy się już niedługo. W planach Razem Czy Osobno jest bowiem epka z autorskim materiałem. Panowie mają przygotowanych na nią aż 8 utworów! Część z nich: „Dynamite, Gunpowder & Gasoline”, „Heavy Rain Upon My Face” czy „Is It Temporary” znajdziecie na YouTubie i usłyszycie w Radio Lublin.

LTM
„Młody zespół dojrzałych facetów” – tak o sobie piszą muzycy LTM. Zespół powstał na zasadzie: „Spiknęli się starzy koledzy, żeby sobie pograć”. Tomasz Oleszczuk (perkusja), Waldemar Kulik (gitara), Darek Bednarski (gitara basowa) i Artur Malinowski (wokal) udzielali się wcześniej w takich znanych w regionie kapelach jak: Też, Tur, Masturbacja czy Dzieci z Mąki. W LTM grają razem od 2012 roku. Poruszają się w obrębie hard rocka i heavy metalu. Polecam fanom: UFO, Judas Priest, AC/DC, Led Zeppelin Iron Maiden. Zresztą utwory tych dwóch ostatnich grup LTM zaanektował do swojego koncertowego repertuaru. Ich występy jednak w przeważającej części składają się z autorskich kawałków, które komponują razem. Tekstami zajmuję się zaprzyjaźniony z zespołem Maciek Charachajczuk. Grają dla przyjemności, głównie w roztoczańskich miejscowościach wypoczynkowych, przy okazji supportując Monstrum czy The Maension!

Trii
Tak jak członkowie LTM, Panowie z Trii również do młodzieniaszków już nie należą. Nie wiem czy to kwestia wieku, wspólnego nauczyciela muzyki w szkole, tych samych idoli, ale im również najbliższa jest estetyka hard rocka i heavy metalu. Zespół tworzą Waldemar Mleczko (wokal, gitara), Piotr Giska (gitara basowa), Marcin Marzęta (gitara) oraz Maciek Stanibuła (perkusja). Okres największej aktywności formacji przypadł na 2013 rok. Wtedy to ukazała się ich debiutancka, zawierająca autorski materiał epka „Droga bez powrotu”. Cztery utwory nagrane podczas sesji w Bajm Studio: tytułowy, „Ballada dla Przyjaciela”, „Oni”, „Sfora Wilków” możecie pobrać za darmo z fb zespołu. Za teksty i muzykę zespołu odpowiada jego lider Waldemar Mleczko. Obecnie Trii zawiesiło koncertowanie. Z klimatem panującym na ich występach zaznajomicie się jednak dzięki niezawodnemu YouTube. Tam kilka nagrań z tomaszowskich gigów z innymi lokalnymi kapelami, o których w następnych odcinkach „Schodzimy do garażu”!

Dominik Kleszko

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.