Schodzimy do garażu: Zamość

W nowym cyklu Schodzimy do garażu przyglądam się, oceniam i prezentuję nagrania zespołów wywodzących się, tudzież działających na terenie powiatowych i gminnych miasteczek Lubelszczyzny. Usłyszycie demówki nagrywane w salach prób, garażach czy domowych zaciszach. Rejestrowane często za pomocą laptopów, dyktafonów czy aparatów fotograficznych. Przedstawię kapele, dla których jedynymi publicznymi występami były te dla kolegów z klasy podczas półmetka, osiemnastki czy studniówki. Będę starał się przybliżyć Wam jednak tylko te zespoły, które według mnie mają potencjał, aby zaistnieć szerzej – poza Polską powiatową, lub już to zrobiły. Tak jak It’s July Already!. W ich przypadku recepta na sukces była prosta – wyjechać z Zamościa do Krakowa. Poza tym w pierwszej odsłonie cyklu, zaprzeczając hasłu, że W Zamościu nic się nie dzieje” dwie inne zamojskie formacje: The Fake Group i The Watts.

It’s July Already!

Rezydują w Krakowie, ale troje członków It’s July Already! pochodzi z Zamościa. Zespół tworzą: Krzysztof Winiarski – gitara, wokal; Adrianna Sagan – wokal; Michała Gumiak Juszczak – gitara basowa, Piotr Kozłowski – perkusja. 22 września wypuścili swoją debiutancką epkę What Happened To June? . To coś o przyjaźni, komiksach, nostalgii i beztrosce – piszą na fb. Jak jest w warstwie muzycznej? Najkrócej rzecz ujmując, to amerykański indie rock z domieszką songwritingu i folkowego minimalizmu z przeznaczeniem dla fanów nagrań demo i surowej produkcji (lub jej braku). Pięcioutworowe wydawnictwo promuje singiel Sunny Bay, który został już zauważony m.in. przez portal Uwolnij Muzykę! i Off Radio Kraków. Cała epka jest dostępna do darmowego pobrania z Bandcampa i odsłuchu w Spotify!

The Fake Group
Zespół powstał w listopadzie 2014 roku. Tworzą go: Mateusz Skwarek Kwarciany – gitara basowa; Michał MichRyc Rycaj – gitara; Jan Styrany – gitara, wokal; Maciej Zwolan – perkusja. W zespole nie ma lidera, gdyż – jak twierdzą – każdy z nich ma swój niepowtarzalny wkład w tworzenie muzyki. Zaczynali od grania indie-rockowych coverów. Szybko zorientowali się, że w ich naturze jest jednak tworzenie a nie odtwarzanie. Obecnie w One Note Studio pracują nad debiutancką epką. Na Soundcloudzie udostępnili dwa utwory w wersjach demo: City Lights i Empty Room. Muzyka The Fake Group to połączenie funka, rocka, bluesa i popu. Na koncie mają występy na zamojskich: Eksplozji i Wszystko Gra. W tym roku wzięli również udział w zwierzynieckim Rockowisku.

The Watts
The Watts nie wiemy za wiele. Na fb w opisie mamy jedno enigmatyczne zdanie: „The Watts to zamojski zespół grający muzykę indie”. Jest też podany skład kapeli: Kacper Kołaszewski – wokal; Jan Rabiega – gitara; Damian Soczyński – gitara; Jakub Paczos – gitara basowa; Maciej Zwolan – perkusja (udzielający się także w The Fake Group). Demówek zespołu można posłuchać ba VimeoYouTube i Soundcloudzie. Najbardziej dopracowane (jeżeli możemy użyć w tym przypadku takiego określenia) wydaje się Be ready.

Opracował:
Dominik Kleszko

One Comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.