Świąteczny

28 grudnia 2012 roku w odstępie zaledwie kilku tygodni, kolejny raz w tym roku krasnostawscy melomani będą mieli okazję do wysłuchania koncertu Big Bandu pod batutą Mieczysława Pawelca. Tak jak poprzednim razem i tym będą ku temu dwie sposobności.

Pierwszą będzie Koncert Świąteczny, który rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury. Gościnnie szeregi zespołu z tej okazji zasili Bogna Kicińska. Program występu będzie składał się z utworów o tematyce bożonarodzeniowej. Później wzorem Zaduszek Jazzowych artyści przeniosą się do Oktagonu. Oprócz Big Bandu Krasnystaw na klubowej scenie pojawi się zespół złożony ze znanych krasnostawskich muzyków. Których? Niech to na razie zostanie tajemnicą. Bądźcie jednak pewni, że zaprezentują całą skalę swoich umiejętności z naciskiem na artyzm i zdolności aranżacyjne. Kto był ostatnio ten wie o czym piszę. Dla wybierających się pierwszy raz na imprezę organizowaną przez Krasny Jam:) niech będzie to dodatkową zachętą.

Koncert potrwa około godziny. Po nim już tradycyjnie rozpocznie się Jam Session, na który pomysłodawcy tego wydarzenia zapraszają szczególnie muzyków młodszego pokolenia, także spoza Krasnegostawu. Spotkanie będzie szansą na poszerzenie wiedzy dotyczącej techniki wspólnego grania, feelingu, wzajemnego słuchania, jak również okazją do realizacji swojej muzycznej pasji. Możliwe także, że stanie się początkiem kariery podobnej do doświadczeń gwiazdy grudniowych koncertów – Bogny Kicińskiej.

Bogna Kicińska ukończyła szkolę muzyczną II stopnia w Krasnymstawie, gdzie urodziła się w 1984 roku. Zamiłowanie do śpiewania, zaprowadziło ją na Warsztaty Jazzowe w Puławach. Fascynacja tym gatunkiem muzyki była także impulsem do podjęcia nauki w Policealnym Studium Jazzu w Warszawie w klasie Janusza Szroma. Z nim oraz Bogdanem Hołownią miała zaszczyt współpracować przez dwa lata. Równolegle zaczęła naukę na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uczyła się w klasie Lory Szafran, a później Agnieszki Wilczyńskiej. W 2007 roku zaczęła studia magisterskie na tej samej uczelni u Grzegorza Karnasa, które ukończyła w roku 2009 z wynikiem celującym.

Talent Bogny został doceniony na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość 2005, których została laureatką. Kolejnym jej sukcesem było zdobycie głównej nagrody na festiwalu Nadzieje Warszawy 2007. W sierpniu 2008 roku zajęła drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym dla Muzyków Śpiewających w Żorach. Jest również laureatką Konkursu Standardów Jazzowych Siedlce 2009. Z powodzeniem występowała na festiwalu Smart Jazzpol Festival. Ostatnim wartym podkreślenia osiągnięciem jest zdobycie przez nią wraz z Kubą Cichockim nagrody głównej na XLI Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka Iława 2011. Oprócz koncertów w Polsce zagrała na Ukrainie w ramach Jazz Bez Festival w grudniu 2008 roku, a w maju 2009 roku wystąpiła na rynku we Lwowie oraz poprowadziła warsztaty dla ukraińskiej młodzieży. Do doświadczeń, które poszerzyły jej horyzonty muzyczne zaliczyć możemy współpracę z warszawskim big bandem Akwarium, a także udział w spektaklu muzycznym Moniuszkowo z pieśniami Stanisława Moniuszki w nowoczesnych aranżacjach. Bogna jest także autorką muzyki do spektaklu Chata za wsią zrealizowanego przez Teatr Pokoleń.

W jej kompozycjach dostępnych w tej chwili jedynie na portalu myspace można usłyszeć elementy muzyki latyno-amerykańskiej, klasycznej, soulu, gospel czy folku. Poza solową działalnością, Bogna bierze udział w innych muzycznych projektach. Ma na koncie współpracę z sekstetem Rafał Sarneckiego (powinniście Go pamiętać z ubiegłorocznego koncertu z Grzegorzem Rogalą w Krasnymstawie) Hyuna Park Trio czy Gabriel Guerrero Group. Obecnie mieszka w Nowym Jorku, gdzie ukończyła Aaron Copland School of Music. Aktualnie pracuje ona nad debiutancką płytą, która ma się ukazać w przyszłym roku. 

Paweł Brodowski napisał o niej w miesięczniku Jazz Forum: Bogna Kicińska (…) to prawdziwe odkrycie, wokalistka o szerokiej skali głosu, śpiewająca z wyczuciem, swobodnie improwizująca techniką scatu.

Sprzyjająca okoliczność, aby przekonać się o tym na własne uszy nadarzy się już 28 grudnia. Nie przegapcie jej.

fot. Bogna Kicinska

Dominik Kleszko

4 Comments

  1. Już podczas przeglądu piosenki międzynarodowej w dawnej SP nr 4 w Krasnymstawie śpiewała „The best” Tiny Turner. I słowo stało się ciałem 🙂

  2. Już podczas przeglądu piosenki międzynarodowej w dawnej SP nr 4 w Krasnymstawie śpiewała "The best" Tiny Turner. I słowo stało się ciałem 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.