Synergia

Pamiętacie jak w lutym na blogu zapytałem Was: Czy wierzycie w cuda? Pytanie zadałem w kontekście zapowiadanej EP-ki Synergy, która miała powstać w wyniku współpracy grupy DJ Vadima – The Electric i polskiej niezależnej wytwórni EtRecs.

Dzisiaj jest 13 maja 2012 roku. Od 3 dni wydawnictwo jest dostępne do pobrania zupełnie za darmo ze strony internetowej wspomnianego DJ Vadima. Doszło do tego w dużej mierze dzięki determinacji szefa EtRecsu – Krzysztofa Sulenty. Krzysztof wyznaje zasadę, że jeżeli chcesz w życiu zajmować się tym co kochasz, to musisz być otwarty i ciężko pracować nad postawionymi celami. Jak widać, postępując według niej, nie musimy pokładać wiary w siły nadprzyrodzone.

Jak na EP-kę wydawnictwo jest dość długie. Zawiera dziewięć remiksów utworów z wydanego w ubiegłym roku albumu The Electric Life Is Moving. Dodatkowo zamieszczono na niej trzy numery bonusowe, w tym jeden nowy oraz jeden w wersji beatbox, stworzony przez cenionego beatboxer’a Art of Beatbox. Gościnnie na płycie pojawili się: Rashid Hadee, Wordsworth i Yarah Bravo. Synergy to w sumie ponad 43 minuty muzyki.

Trzon EP-ki stanowią kompozycje z pierwszego longplay’a vadimowego zespołu, który tworzą oprócz lidera: brytyjska wokalistka Sabira Jade i pochodzący z Chicago raper Pugs Atomz. Wydawałoby się, że z tak znakomicie wyprodukowanego albumu, jak Life Is Moving nie da się nic więcej wycisnąć. A jednak! Lubelscy producenci – SoulpeteBrus Złote Twarze, wznieśli się na wyżyny swoich możliwości. Niemal klasyczne hip-hopowe utwory, którym w pierwotnych wersjach i tak nie brakowało staroświeckich syntezatorów, skreczy czy funkowych sampli, stały się pod ich wpływem jeszcze bardziej przepełnione bogactwem dźwięków i brzmień. Na Synergy uświadczymy również soulu i nowoczesnej elektroniki, która doskonale uzupełnia się z melodyjnym wokalem Sabiry JadeNa płycie nic nie jest przypadkowe – nawet okładkaktóra powstała daleko, bo aż w Argentynie – opowiada SulentaVadim docenia cały wkład w tę produkcję i cieszy się z niej tak samo, jak i my – dodaje. Tę radość słychać w każdym z 12 utworów.

Synergia to współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań. Odnosząc się do tej definicji, trudno by było znaleźć lepszy tytuł dla tego albumu. Trudno jest też nie zgodzić się z materiałami promocyjnymi EtRecsu, w których możemy przeczytać, że słuchając Ep-ki odbędziemy niezapomnianą podróż po nowo wykreowanym muzycznym mini-świecie. Ja wybieram się w nią już po raz kolejny.

Wydawnictwo promuje klip zrealizowany do utworu Simple As Easy, wyprodukowanego przez Golden Faces. 1/2 tego duetu – Golden (przypomnę – Krasnostawianin) był ostatnio nominowany do lubelskich nagród kulturalnych Żurawie w kategorii dźwięk. Przegrał z Joanną Ewą Zawłocką. Jeżeli jednak nadal będzie tak umiejętnie kierował swoją karierą, wkrótce na nagrody może mu zabraknąć miejsca na półkach.

 

Dominik Kleszko 

2 Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.