Uke

20 września miała miejsce premiera płyty Uke projektu Zagi. Wydawnictwo zawiera 8 utworów, do których muzykę i teksty napisała Natalia Wójcik. Album został nagrany w domowych warunkach i wydany własnym sumptem. Jest to najprawdopodobniej pierwsza polska płyta na której we wszystkich utworach użyto hawajskiego ukulele. Współproducentem Uke jest Michał Wrzosiński – lider indie rockowego zespołu Hisu. Przemycił on do kompozycji Natalii dużo nowoczesnych dźwięków. Nie bez powodu album zapowiadany był jako połączenie ciepłych brzmień retro z prostymi bitami i elektroniką. Miksem i masteringiem zajął się Adi Owsianik. Całość promuje bliski dream popowej estetyce utwór Być, który zdążył zaistnieć na Liście przebojów z charakterem w radio RDC. Powstał do niego zrealizowany przez RDK Productions teledysk.

Zagifot. Tomek Grendecki

Kim jest pochodząca z Włodawy dziewczyna , która obok oly., Domowych Melodii, Igora Spolskiego czy Maji Koman stoi za renesansem gry na ukulele w naszym kraju? Natalia Wójcik w przeszłości uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach muzycznych: Rotten Bark, Soma, Cup of Mint, M.Rayon Vert, Xoxo. Wszystkie poruszały się w obrębię muzyki indie, alternatywnej lub akustycznej. Songwriterka ma na koncie także współpracę z piosenkarką Kasią Gomołą.

Bodźcem do sięgnięcia przez nią po ukulele i powołaniem do życia Zagi był album Eddiego Veddera Ukulele Songs. Jako Zagi wydała demo Kilka słów o miłości oraz single Piosenka o końcu świata i John. Ten ostatni dzięki wsparciu MyMusic Group pojawił się w serwisie streamingowym DeezerNa scenie Natalii towarzyszy zazwyczaj tylko gitara bądź ukulele. Zdarza się jednak, że wspomagają ją muzycy sesyjni. Często na back vocalu udziela się Magdalena Ruta.

Jak podaje w informacji prasowej My Music, Natalia w tym co robi jest wyjątkową minimalistką. Uważa, że proste jest piękne. Same muzycze opowieści plecione przez jej melodie, wymagają od słuchacza wyobraźni, jednocześnie tworzą świat delikatny do którego na chwilę możemy się uciec od brutalnej rzeczywistości.

Natalię zauważono na Konkursie Piosenki Poetyckiej w Gnieźnie, Zimowej Giełdzie Piosenki w Opolu czy konkursie Zrób głośniej organizowanym przez portal T-Mobile Music. Pochlebnie wypowiadali się o niej Krzysztof Antkowiak, Czesław Mozill czy Paweł Krawczyk z Heya.

Artystka otwarcie deklaruje chęć występu na dużych festiwalach. Obecnie jest na etapie finalizowania kontraktu dystrybucyjnego na Uke z dużą wytwórnią. Ma także gotowy materiał na następną płytę. Wobec tak sprecyzowanych planów, nie zostaje nic innego jak życzyć jej szybkiego ich zrealizowania. Bez wątpienia skorzysta na tym polska scena muzyczna, nie tylko ta niezależna.

Dominik Kleszko

3 Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.