W oku cyklonu

Miło mi poinformować, że współpracujący od początku z BSNK Mariusz Kargul nawiązał współpracę z Rafałem Bryndalem i redagowaną przez niego „Chimerą”. Zadebiutował rozmową z Justyną Bargielską „Będąc młodą pisarką w oku cykl(onu)u…”.

„Chimera” jest niejako spadkobierczynią „Bluszcza”. To magazyn autentyczny, intensywny, i wielotematyczny. Traktujący o literaturze, kulturze, sztuce i życiu w tych przestrzeniach. Redaktor naczelny magazynu – Rafał Bryndal- zaprosił do współpracy najlepszych polskich pisarzy, poetów oraz publicystów: Joannę Bator, Tomasza Bereźnickiego, Marcina Cecko, Tadeusza Dąbrowskiego, Jacka Dehnela, Agatę Dudek, Szymona Kloska, Piotra Koftę, Cypriana Kościelniaka, Wojciecha Krzyżaniaka, Sebastiana Kudasa, Andrzeja Mellera, Kingę Mostowik, Michała Ogórka czy Kubę Wojewódzkiego.

„Chimera” nie daje gotowych recept, ale stawiając ważne pytania inspiruje do myślenia. Jest magazynem z niemal ascetyczną formą i kolorystyką oraz grafiką najwyższej próby. Prezentuje współczesną literaturę, poezję, fotografię, sztukę… Tematy, które są ważne!

Chimera_01

Mariusz Kargul to animator kultury, prozaik, wierszorób, mąciwoda. Był współzałożyciel Grupy Literackiej A4. Zainicjował i współorganizował m.in.: Konkurs Twórczości Miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz!” oraz Konkurs Krasomówczy „O Różę Mikołaja Siennickiego”. Mariusz jest również pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka w Krasnymstawie, współtwórcą projektu spotkań autorskich „Czarne Inspiracje” w Lublinie. Wydał tom poetycki „Niewczesny pogrzeb wierszoroba”. Jest zwolennikiem teorii, że nie każde działanie artystyczne oznacza od razu przełomowe katharsis. Czasami wystarczy zwykły katar do uruchomienia daleko idących przemian twórczych.

Wykorzystano materiały portali Dywiz i Chimera.
Dominik Kleszko

One Comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.