Wydawnicza ofensywa Fundacji Kaisera Söze

Od wczoraj katalog Fundacji Kaisera Söze liczy trzynaście pozycji. Tej jesieni powiększył się o dwa wydawnictwa.

Pierwszym z nich jest kwartetu Dokalski/Cieślak/Miarczyński/Steinbrich, które premierę miało 26 września.Artystów odpowiedzialnych za projekt łączy zainteresowanie free jazzem, muzyką improwizowaną i współczesną oraz tzw. instant composition. Płyta jest podsumowaniem projektu Jacka Steinbricha zrealizowanego w 2016 r. w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Muzycy kilkukrotnie spotykali się w Lublinie, a efektem spotkań były wspólne koncerty i nagranie, które trafiło na płytę.

Oto jak wydawca opisuje projekt: Tematy Olgierda oraz wspólnie wyimprowizowane kompozycje tworzą interesującą mozaikę, która dzięki interakcji muzyków i ich bezkompromisowości nabiera spójnego charakteru. Intensywne granie przeplata się z minimalistycznymi kompozycjami, preparacja i sonoryzm idą ramię w ramię z klasycznym podziałem ról instrumentów, free jazz współgra z tematami niemalże filmowymi, a klasyczna produkcja jazzowa łączy się z elementami dubbowo-industrialnymi” – czytamy na stronie Fundacji.

dcms Dokalski/Cieślak/Miarczyński/Steinbrich, fot. Paweł Waga

13 października natomiast ukazała się pierwsza w historii labelu kaseta magnetofonowa. W tej formie zdecydowano się zaprezentować muzykę Marcina Dymitera do spektaklu Ludomira Franczaka “Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej”.

Oto jak wydawca opisuje projekt: Dymiter traktuje wybrane prace Węgrzynowskiej jako partytury – graficzne zapisy, dla których szuka ich dźwiękowego odpowiednika. Buduje struktury muzyczne oparte na rytmie i zakłóceniu. Przenosi konkretne doświadczenie związane z życiem i twórczością artystki oraz jej archiwum w przestrzeń abstrakcyjną, pozbawioną wizualnego konkretu. Jest to działanie będące z jednej strony autorską interpretacją działań Węgrzynowskiej, z drugiej posługujące się fragmentami nagrań znalezionych w jej pracowni oraz wiedzą na temat tego, co w przestrzeni dźwiękowej otaczającej artystkę było mocno obecne”.

marcin-dymiter_01

Więcej o „DCMS” i „Życiu i śmierci Janiny Węgrzynowskiej” przeczytacie na stronie Fundacji – TUTAJ. Oba wydawnictwa do kupienia na Bandcampie i w sklepie Serpent.

DK

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.