Z lapidarium przeszłości

W większości krajów świata 18 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Został on ustanowiony w 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. W Krasnymstawie jego obchody będziemy celebrować za sprawą Krasnostawskiego Domu Kultury i przygotowanego przezeń bloku imprez.

Pierwszy punktem programu będzie zwiedzanie Krasnegostawu z przewodnikami: archeologiem – Konradem Grocheckim i etnologiem – Martą Zorską-Swatowską. Jego celem będzie zaprezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Początek wycieczki zaplanowany jest na godzinę 15:00. Zbiórka w Holu KDK.

O godz. 18:00 w Sali Muzycznej KDK Konrad Grochecki wygłosi prelekcję pt. „Z lapidarium przeszłości – o krasnostawskim zamku”. Jak wiemy temat ten od lat budzi emocje nie tylko wśród historyków, ale też zwykłych mieszkańców Krasnegostawu. Wykład będzie dobrą okazją, aby uporządkować swoją wiedzę w tej materii, pozwoli oddzielić fakty od legend.

Zabytki_plakat

W tejże sali można będzie także obejrzeć wystawę – „Krasnostawska Uszebti” prezentującą znaleziska egipskie z terenów polskich. Wśród, których znajdziemy jeden z najciekawszym eksponatów ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie – figurkę w kształcie mumii, z dwiema motykami w rękach i workiem na plecach, która w czasach starożytnego państwa egipskiego wkładana była do grobu wraz z ciałem zmarłego. Krasnostawska uszebti pochodzi z II/III wieku n.e. Jak figurka trafiła do Polski? Przyjdźcie 18 kwietnia do Krasnostawskiego Domu kultury, a być może się dowiecie. Na wszyskie wydarzenia wstęp wolny.

Jednym z inicjatorów obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Krasnymstawie jest magister archeologii oraz historii UMCS w Lublinie, współpracownik BSNK Konrad Grochecki. W 2009 r. rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Temat dysertacji doktorskiej: „Średniowieczne ofiary zakładzinowe na terenie Polski, Czech i Słowacji” (praca pisana pod kierunkiem prof. dr hab. Michała Parczewskiego). W latach 2009-2010 odbył 8 miesięczny staż w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Lublinie na stanowisku archeolog. Brał udział w organizacji wystaw archeologicznych, w tym wystawy pt. „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” otwartej 28 listopada 2012 r. w Muzeum Regionalnym im. Doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, zrealizowanej przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bierze udział w realizacji grantu przyznanego w lutym 2012 r. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa, dotyczącego Grodów Czerwieńskich („Złote jabłko polskiej archeologii. Zespoły grodowe w Czermnie i Gródku (Grody Czerwieńskie) – chronologia i funkcja w świetle badań dawnych oraz weryfikacyjnych”; Narodowy Program Rozwoju Humanistyki; Projekt nr 12H 12 0064 81; kierownik projektu M. Wołoszyn) – Zadanie 7: Czermno – chronologia umocnień w świetle archeologicznych badań weryfikacyjnych. Brał udział badaniach wielu stanowisk archeologicznych w Polsce. Autor lub współautor kilkunastu publikacji. Obecnie bada odkrycia średniowiecznych ofiar zakładzinowych z Europy Środkowej. Prowadzi też studia nad historią tzw. Wieży Ariańskiej w Krynicy koło Krupego, pow. Krasnystaw oraz pracuje nad zagadnieniem przed lokacyjnego Szczekarzewa, późniejszego Krasnegostawu.


Opracował:
Dominik Kleszko

One Comment

  1. Nareszcie cos sie zaczelo w krasnymstawie !Piekna inicjatywa mysle ze bedzie wielu uczestnikow.A moze wladze mizsta urzadza piknik dla dzieci i mlodzizy zeby zaszczepic w nich chec poznawania histori naszego miasta????????

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.